Chraňte sami sebe aneb nestaňte se obětí podvodu na internetu

Útoků na internetu masivně přibývá, Česká republika není výjimkou. Policie ČR varuje před kybernetickými útoky v kybernetického prostoru. Kybernetický útok (ang. cyber attack) je úmyslné jednání hackera/útočníka na internetu. Kybernetické útoky jsou cíleny na jiné osoby a mají ve většině případů způsobit finanční újmu, dále se může jednat také o újmu psychickou př. odcizení citlivých dat či osobních údajů a s následným vydíráním oběti.

„Podle dat společnosti ESET vzrostl jejich počet v loňském roce meziročně o 20 %. Množství se zvyšuje také v meziměsíčním srovnání.“ (www.kybez.cz, 2022)

Policie ČR apeluje na společnost, aby se chovala na internetu obezřetně a byla více obeznámena s touto problematikou. Samotné kybernetické útoky mají na svědomí jedinci či skupiny hackerů. Motivací může být snaha dokázat překonat zabezpečení systémů, dále také poškodit napadeného (např. po finanční stránce), až po organizovaný zločin. Kybernetické útoky většinou probíhají skrytě a dopadení útočníka/útočníků je velmi náročné. Obětmi nejsou vždy jednotlivci, ale jednat se může také o masivní napadení kritické infrastruktury. A právě tato kampaň má Policii ČR tento druh páchání trestné činnosti pomoci snižovat. Jako příklad lze uvést kauzu z minulého roku, kterou muselo řešit policejní oddělení v Českých Budějovicích: U kybernetických útoků se velmi často setkáváme, že poškozený spolupracuje a tím přímo napomáhá pachateli v páchání této trestné činnosti. V tomto případě muže kontaktoval hacker, který se mu představil jako investiční poradce, požádal ho, aby si do svého notebooku naistaloval software, čímž poškozený pachateli umožnil vzdálený přístup do svého počítače, poté mu sdělil přístup do svého internetového bankovnictví, a tak mohl pachatel převést peníze na svůj účet. Pachatel způsobil škodu ve výši 325 tisíc Kč a hrozí mu trest odnětí svobody až na pět let. (www.policie.cz, 2022)

Leták PČR prevence - investice
Leták PČR prevence - bazar