Vzdělávání středočeských policistů v oblasti první pomoci
Článek zpracovala mjr. JUDr. Petra Hofmanová, která má dlouholeté zkušenosti v oblasti vzdělávání policistů jako vedoucí Školního policejního střediska v Sadské ve Středočeském kraji.
Znalost základních pravidel pro poskytování první pomoci a neodkladné resuscitace patří mezi vzdělávací priority Policie ČR.
V Krajském ředitelství policie Středočeského kraje se klade důraz nejen na základy první pomoci, ale také na opakování již naučených postupů a jejich aktualizaci, a na některá specifika, jako je poskytnutí první pomoci v bojovém prostředí či vodní záchrana.
V rámci středočeské policie se postupem času ustálil níže popsaný vzdělávací systém v oblasti první pomoci, který je založen nejen kvalifikaci, znalostech a zkušenostech instruktorů služební přípravy školního policejního střediska a policistů zásahové jednotky, ale také na spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Středočeského kraje (dále „ZZS“) či s lékařem – MUDr. Tomášem Nedělkou, Ph.D., který je odborným poradcem školního policejního střediska pro oblast taktické medicíny.
V průběhu základní odborné přípravy, ve které během prvního roku služby policista pořádkové nebo dopravní policie získává základní kvalifikaci pro výkon služby, se první pomoci věnují nejméně dva dny. Byť se to může jevit jako malá časová dotace, jde o osvojení základů.
Od počátku je třeba mít na paměti, že policista bude poskytovat „pouze“ laickou první pomoc, není odborníkem na medicínu, není záchranářem. Na druhou stranu při ohrožení života hraje roli každá vteřina, i sebemenší pomoc poučeného laika může být pro záchranu člověka zásadní.
Policejní nováček se tedy učí základy poskytování první pomoci a život zachraňující úkony, jako je zástava masívního krvácení či zprůchodnění dýchacích cest.
Souhrnně řečeno, cílem vzdělávání v období základní odborné přípravy je zvládnout situace, kdy je vážně ohroženo zdraví nebo život člověka, a to do příjezdu profesionálních záchranářů. K tomu nevede jen teorie, ale i praktická příprava, nácvik první pomoci formou modelových situací. Pokud tomu dovolí aktuální situace, využívá se součinnosti se ZZS a Hasičským záchranným sborem Středočeského kraje, aby policisté poznali možnosti spolupráce všech tří složek při poskytování první pomoci.
V průběhu další služby ve středočeské policii se jejím příslušníkům dostává dalšího vzdělávání v poskytování první pomoci a neodkladné resuscitace, neboť jednak je opakování matka moudrosti, jednak i pro první pomoc platí, že dochází k vývoji, na který je třeba reagovat a učit se novinkám. Zde už záleží také na tom, kde konkrétně policista slouží, zda je zařazen do běžného výkonu služby na obvodním oddělení, dopravním inspektorátu, dálničním oddělení nebo třeba ve službě kriminální policie a vyšetřování.
Všichni policisté, kteří se mohou potenciálně ve službě dostat do situace, kdy je potřeba poskytnout první pomoc, pravidelně absolvují školení první pomoci vedené odborníky ze ZZS. Nelze opominout to, že běžnou součástí tohoto školení je práce s AED (automatizovaný externí defibrilátor).
Vzdělávací akce týkající se poskytování první pomoci se mezi policisty těší velké oblibě, neboť jsou si všichni vědomi jeho důležitosti.
Kromě školení se základy poskytování první pomoci drilují i při taktickém a střeleckém výcviku, který policisté povinně podstupují několikrát do roka. Opět se zde propojuje několik činností najednou do komplexních modelových situací.
Specifickému vzdělávání ve zdravovědě se dostává policistům tzv. prvosledových hlídek. Charakter jejich služby (neustále v terénu, připraveni ve výstroji a výzbroji na okamžitý zákrok) je předurčuje k tomu, že bývají na místech událostí se zraněním často jako první, dříve než zdravotníci či hasiči. Navíc mohou poskytovat pomoc sami sobě nebo zraněným občanům v situacích, které ještě nejsou pro všechny úplně bezpečné.
Proto mají policisté prvosledových hlídek zdravotnický batoh s vybavením pro první pomoc jak v běžném, tak bojovém prostředí, včetně přístroje AED, a mohou fungovat jako tzv. first respondeři.
V rámci výcviku se učí nejen pracovat s jeho vybavením, ale také v rámci komplexní přípravy řeší modelové situace, které v obě zahrnují jak taktické policejní postupy, tak první pomoc. Tento výcvik je opakován několikrát do roka. Policisté jsou vycvičeni např. k rozpoznávání masívního krvácení a k jeho účinnému zastavení, se kterým se mohou setkat nejen při střelném poranění, ale taktéž při útoku bodnými zbraněmi, nebo při dopravních nehodách, kdy v některých případech dochází k závažnému zranění nebo dokonce amputaci končetin. Při přípravě policistů se dále klade velký důraz na zvládnutí správné techniky při zprůchodnění dýchacích cest a případné zahájení kardiopulmonální resuscitace, včetně využití AED. S takovými situacemi, kdy zraněný přestal dýchat, se policisté mohou setkat nejen při střelných či bodných poraněních, ale i v běžných životních situacích (tonutí, u dětí vdechnutí cizího tělesa, náhlá srdeční zástava, apod.). Policisté jsou proto nejen schopni vyřešit zástavu masívního krvácení a zajistit základní životní funkce, ale jsou také vedeni k rozpoznávání šokového stavu, předcházení mu a na základě zjištěného mechanismu úrazu i předpokládat rozsah možných zranění a reagovat na ně vhodným způsobem.
Situací, ve kterých policisté mohou pomoci zraněným občanům nebo i sami sobě, je v praxi mnoho. Význam vzdělávání v oblasti první pomoci je proto velký a nesmírně důležitá je spolupráce se ZZS i s odborným poradcem MUDr. Nedělkou.
Tak lze totiž dosáhnout nejen vysoké úrovně materiálního zajištění hlídek, ale také neustálé aktuálnosti znalostí, které jsou policistům předávány jak vlastními lektory z řad instruktorů středočeské policie, tak právě specialisty ze zdravotnictví. V neposlední řadě tkví význam vzdělávání i vzájemné spolupráce se zdravotníky v zajištění adekvátních postupů a koordinaci součinnosti na těch místech, kde je záchrana lidského života nebo zdraví tím prvním a nejdůležitějším úkonem.
mjr. JUDr. Petra Hofmanová
vedoucí školního policejního střediska
Krajské ředitelství policie Středočeského kraje