Rozhovor s odbornou ředitelkou prevence a vzdělávání v Magdaléna, o.p.s. – Mgr. Aneta Zápotocká
V tomto článku se blíže zaměříme na práci Magdalény, o.p.s., a na to, jaký vliv má tato nezisková organizace v oblasti prevence a vzdělávání. Blíže se podíváme na jejich přístup k prevenci a vzdělávání, jejich iniciativy a výsledky, kterých dosáhli. Prozkoumáme také výzvy, kterým čelili, a možnosti růstu a rozšiřování se do budoucna.
Samotný rozhovor si připravila manažerka prevence kriminality Veronika Kučerová.
„Prevence je klíčem k tomu vyhnout se negativním důsledkům a dosáhnout tak pozitivních výsledků ve zkoumané oblasti. Efektivní preventivní kroky mohou zachránit život a zlepšit celkovou kvalitu života.“
Mgr. A. Zápotocká pracuje pro neziskovou organizaci Magdaléna, o.p.s., které velmi aktivně působí ve Středočeském kraji a podílí se na prevenci v tomto kraji. Její práce se zaměřuje na prevenci negativního chování, jako jsou látkové či nelátkové závislosti a jiné sociopatologické jevy, které mají negativní dopad nejen na jednotlivce. Pracuje také v oblasti vzdělávání pedagogů a odborné veřejnosti, což považuje za velmi důležitou součást prevence.
Nezisková organizace Magdaléna má velmi inovativní koncept, snaží se připravovat preventivní aktivity tzv. na míru.
„Setkáváme se s tím, že některé školy nemají o preventivní aktivity zájem, ovšem není jich mnoho, je výborné vidět, že nejen státní školy mají zájem, ale také školy soukromé, které také navštěvujeme. Co se týče pracovních kapacit s těmi jsme spokojeni, ale samozřejmě každá pomoc je potřeba, lidé jsou u nás stálí a personál se víceméně nemění.“
Máme 20 lektorů, kteří jsou kvalifikovaní a pro svou práci zapáleni.
„Většinou jezdíme do dvou/třech škol zároveň, kde přednášíme dětem a snažíme se je informovat o možnostech rizikového chování. Jezdíme 2 x na 3 hodiny. Navštěvujeme několik škol ve Středočeském kraji (více než 30). Volíme metody dle věkové kategorie. Naším úkolem není být dětem psychology, ovšem informovat a popřípadě nasměrovat k tomu, kdo jim nabídne pomoc.“
Témat v oblasti prevence je hned několik od vztahů ve třídě, nebezpečných výzev na sociálních sítích až po užívání návykových látek aj.
A jak vypadá Váš den?
„Do školy přijedeme s kolegyni/kolegou představíme se, žáci dostanou jmenovku a sedneme si s nimi do kruhy, kde si povídáme, snažíme se dát dětem prostor k vyjádření. Rozhodně není efektivní děti zastrašovat a mluvit pouze o nejhorších možných scénářích. Jde o to je informovat a dát jim možnost vyjádřit se k probíranému tématu. Vytvoříme kruh, kde debatujeme. Může se stát, že se některé z dětí rozpláče, nabídneme mu, že si může jít popovídat mimo kolektiv, většinou dítě zůstane, buď se rozpovídá před ostatními anebo se snaží se se svými emocemi poprat samo. Jedná se spíše o brainstorming než o klasické přednášení. Konec sezení se snažíme žáky namotivovat a poděkovat za spolupráci nejrůznějšími oceněními.“
Ptala jsem se také na to, zda se liší zájem o problematiku věkem dětí či genderově, odpověděla, že to jednoznačně určit nelze. Každou věkovou skupinu zajímají jiná témata a genderově se zájem o témata výrazně neliší. 1. a 2. třídy ZŠ tam se ve většině o prevenci stará třídní učitel. Spíše se liší forma komunikace a spolupráce.
„Inspiraci čerpáme i ze zahraničních zkušeností a příkladů dobré praxe.“
Kolik stojí jeden lektorský den?
„Cena za dvě setkání v jedné třídě je 9 600Kč, jedno setkání na 3 vyučovací hodiny 4 800 Kč.“
„Jsem zastáncem toho, že školení jsou důležitá, ovšem praxe je nezbytná, proto se snažím lektory brát co nejdříve po nástupu do terénu vždy se zkušeným kolegou.“
1. Jak se přistupuje k tzv. „novým legálním návykovým látkám“ (př. Kratom) z hlediska legislativy v České republice?
„Mezi novými legálními návykovými látkami je v přístupu legislativy velký rozdíl. Například Kratom zákon nezná, nepatří na seznam návykových látek. Kdežto třeba nikotinové sáčky jsou legální a konečně nově prodejné až od 18 let. Obecně můžeme v současné době říct, že na nové legální návykové látky zákon nedosáhne. Ale všichni pevně věříme, že velmi brzy dojde ke změně.“
2. Jak jsou tyto látky v České republice srovnatelné z hlediska potenciálu vzniku závislosti spolu se zdravotními riziky s tradičními drogami?
„Je otázkou, co je považováno za tradiční drogu? Rizika nejde srovnávat napříč jako například alkohol a kratom. Je potřeba porovnávat látky příbuzné. Nevidím až tak výrazný problém v tom, že by zdravotní rizika byla mnohem zásadnější. Ale spíše v tom, že se na trh dostává mnoho věcí, které nejsou ničím a nikým kontrolovaná a tím pádem ani netušíme co za látku bereme.“
3. Jaké jsou účinky např. Kratomu či nikotinových sáčků na tělo a mysl, jak se tyto látky liší od jiných? A v čem spatřujete jejich největší nebezpečí?
„Kratom (latinsky mitragyna speciosa) je tropická rostlina z jihovýchodní Asie, lépe řečeno strom. Z tohoto stromu se sklízí listy, které se následně suší a fermentují. V malé dávce má Kratom stimulující účinky, které jsou podobné účinkům kokainu. Uživatel zpravidla pociťuje zvýšený nárůst energie a euforie. Kratom bývá oblíbený u studentů a řidičů kamionů kvůli nárůstu pozornosti a koncentrace. Účinky nízké dávky trvají hodinu až hodinu a půl. Největší riziko u této látky je rychle vznikající závislost.“
„Nikotin vyskytující se v sáčcích může stejně jako u jiných nikotinových produktů vyvolávat nežádoucí účinky, například: tachykardie, únava, pocení, žízeň, závrať, nevolnost, poškození trávicích traktů při dlouhodobém užívání a občasném polknutí. Nikotin mimo jiných účinků také rozšiřuje cévy, čímž zrychluje krevní oběh, což může mít negativní vliv u osob, které trpí srdečním onemocněním.“
4. Existuje věkové omezení nebo jiná omezení pro nákup v České republice? A jakou roli hrají prodejci a e-shopy v dostupnosti a přístupnosti k nim?
„I v tomto existují rozdíly. Kratom a CBD jsou bez věkového omezení. Nikotinové sáčky jsou nově dostupné až od osmnácti let (platí od 23.3., ale prodejci mají nějaký čas na přizpůsobení se). Elektronické cigarety jsou prodejné od osmnácti let. Prodejci často zveličují pozitivní účinky a zanedbávají informace o rizicích. V současné době je velký mediální tlak na propagaci.“