Konference v Plzni včetně rozhovoru s CEO naší úspěšné technologické společnosti – Ing. Lukáš Svoboda Ph.D.

V návaznosti na konferenci nesoucí název „Efektivní řešení pro bezpečnost, dopravu a prevenci kriminality ve městě“, která se konala minulý týden v Plzni, měla manažerka prevence kriminality (Veronika Kučerová) možnost vyzpovídat i ředitele společnosti JALUD Embedded, pana Ing. Lukáše Svobodu Ph.D., který ochotně a velmi podrobně vysvětlil čím se jeho firma zabývá, mají mimo jiné bohaté zkušenosti se zahraničím např. Nizozemí, Belgie či Srbsko.

Konference s názvem „Efektivní řešení pro bezpečnost, dopravu a prevenci kriminality ve městě“, která se konala v Plzni, představila aktuální trendy v oblasti bezpečnosti, kde byl zmíněn i startup JALUD Embedded, který vyvinul a stále vyvíjí detektory zvukových událostí jako např. střelbu či křik, tyto detektory jsou nainstalovány v ulicích města Plzeň. V rámci této iniciativy uspořádalo město odbornou konferenci v technologickém parku TechTower. Na konferenci se sešlo téměř sto odborníků z celé republiky.  

Během této konference byla diskutována řada zajímavých témat. Přednášející se zaměřili především na praktické využití audio a video analýzy, vývoj detektorů zvukových událostí, bezpečnost škol ve spojitosti s městskými kamerovými systémy, spolupráci s Drony SIT a využití nositelného svícení jako doplňku výstroje pro IZS. Velký zájem vzbudila též prohlídka Smart City Polygonu, kde byly předvedeny praktické ukázky chytrých technologií.

Město Plzeň si je vědomo důležitosti moderních technologických řešení pro zlepšení bezpečnosti ve městě. Konference „Efektivní řešení pro bezpečnost, dopravu a prevenci kriminality ve městě“ poskytla platformu pro odbornou diskusi mezi odborníky z celé republiky. Plzeň tak zůstává v čele modernizace a inovací v oblasti bezpečnosti v městském prostředí.

Hlavní účastníci konference byli velitelé městských a obecních policií, zástupci měst a samospráv, pracovníci odborů prevence kriminality, zástupci státní policie a HZS, nechyběli ani zástupci soukromého sektoru.

Konferenci zakončila návštěva Smart City Polygonu společnosti OMEXON GA Energo, kde se účastníci seznámili s praktickým fungováním chytrých technologií. V tomto komplexu jsou instalovány systémy, které zvyšují bezpečnost obyvatel, chrání majetek, koordinují dopravu.

Tato konference se konala pod záštitou primátora města Plzně Mgr. Romana Zarzyckého, dále hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka a Odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra JUDr. Michala Barboříka.


Před rozhovorem ještě několik málo slov o tom, kdo je a čím se zabývá JALUD Embedded?

Jedná se o inovativní technologickou firmu, jenž sídlí v Plzni. Společnost JALUD Embedded se specializuje zejména na vytváření 32bitových řešení. Vyvíjí nezávislá řešení bez ohledu na operační systém. Poskytuje rychlý a spolehlivý vývoj softwarových aplikací, včetně hardwarové integrace pro všechna navrhovaná řešení a aplikace. 


Rozhovor s CEO společnosti Ing. Lukášem Svobodou Ph.D.

1. Řeknete mi, prosím, co si mohu pod pojmem Sound Event Detector neboli SED představit?

„SED – Sound Event Detector (detektor zvukových událostí) je inovativní systém pro záchranné operace a ochranu majetku, který využívá vlastní algoritmus řízený strojovým učením k detekci, klasifikaci a následnému upozornění na nežádoucí zvukové události. Mezi tyto události patří například výstřel ze zbraně, křik nebo nadměrný hluk ve městském prostředí. Přesnost umožňuje efektivní reakci na hrozby a minimalizaci ztrát způsobených falešnými poplachy.“


2. Jak SED funguje?

„V několika krocích. V tom prvním je nutná tzv. adaptace, kdy se SED adaptuje na běžné zvuky pozadí v daném prostředí a přizpůsobuje se jim. Dále SED detekuje neobvyklé zvukové události v daném prostředí. Následuje extrakce, což znamená, že SED zpracovává vstupní zvukový signál a extrahuje jeho klíčové vlastnosti, které umožňují jeho klasifikaci. Poté nastává krok tzv. klasifikace, SED klasifikuje zvukovou událost a rozpoznává, zda patří do některého z definovaných nežádoucích scénářů. Dále probíhá vyhodnocení, pakliže je událost vyhodnocena jako nežádoucí a potenciálně nebezpečná, SED spouští poplach nebo alarm. A posledním krokem je oznámení, SED okamžitě informuje uživatele o detekované události, umožňuje jim tak velmi rychle reagovat a poskytuje tak pomoc, která může například zachránit lidské životy. Díky těmto krokům SED efektivně identifikuje a reaguje na nežádoucí zvukové události, což zlepšuje ochranu a bezpečnost v daném prostředí.“


3. Jak Vás napadlo přijít s tímto nápadem u nás v České republice?

„Nápad na založení vlastní firmy se zrodil v zahraničí i odtud přišla inspirace. Museli jsme projekt uzpůsobit na podmínky v naší zemi, což potvrzuje mimo jiné i studie GDPR. Mým cílem bylo vytvořit inovativní projekt, který by skutečně měl vliv na životy lidí. Chtěl jsem něco, co by změnilo paradigma a přineslo skutečnou hodnotu do každodenního života. Po dobu více jak 5 let jsme s týmem odborníků tvrdě pracovali a společně jsme se pustili do realizace tohoto svým způsobem velmi odvážného projektu. Naše firma se stala místem, kde se inovace stává skutečností a pomocí našich produktů a služeb můžeme skutečně změnit životy lidí. Byl to náročný a občas i riskantní proces, ale ta odměna a pocit uspokojení, který z něj vyplývá, je nepopsatelný.“


4. V čem spatřujete pozitiva těchto detektorů?

„Především se jedná o detektory, které značně redukují průměrný čas, který je potřeba pro zaznamenání události záchrannými službami, a to z 7 minut na méně než 5 sekund. Tímto způsobem výrazně přispívá k ochraně lidských životů.“

„Dále možnost integrace, kdy poskytujeme možnost propojení zařízení se softwarem třetích stran prostřednictvím odesílání událostí. Tuto integraci lze provést na všech platformách, které podporují přístup přes otevřené rozhraní API. Snadné připojení zařízení SED navazuje komunikaci s uživatelskými aplikacemi prostřednictvím centrálního uzlu. Tento server přesměrovává komunikační zprávy mezi zařízeními a uživateli, zajišťuje bezpečný přenos dat a zajišťuje šifrování komunikace. Díky tomu je možné efektivně monitorovat a spravovat systém a poskytovat uživatelům aktuální a relevantní data. Také je třeba zmínit jednoduché použití, naše SED zařízení je navrženo pro provoz jak ve vnitřních, tak venkovních prostorách. S využitím integrovaného modulu GSM/GPRS je schopno fungovat kdekoli, kde je dostupná síť, a to při minimální spotřebě dat.“


5. Jaké jsou hlavní vlastnosti SED?

„Zpracování událostí přímo v zařízení, události jsou vyhodnocovány a zpracovávány v samotném zařízení, což minimalizuje etické problémy spojené s přenosy dat. Funkce v síti GSM, což zajišťuje jeho širokou dostupnost a kompatibilitu s mobilními sítěmi. Dosah se pohybuje od 60 do 400+ metrů, přičemž konkrétní dosah závisí na typu události a směru vzdálenosti od zdroje. Díky těmto vlastnostem je naše SED zařízení flexibilní, spolehlivé a přizpůsobivé pro různé prostředí, a zároveň minimalizuje nároky na datové přenosy, což usnadňuje jeho provoz a snižuje náklady.“


6. Kde všude se dá SED využít? V jaký oblastech? „Naším hlavním zaměřením je vytvářet samostatná bezpečnostní řešení pro soukromý i veřejný sektor. Nicméně, nabízíme také vývoj vestavěných systémů v široké škále dalších odvětví trhu a průmyslu, dokážeme se plně přizpůsobit. Oblastmi je např. zdravotnictví, průmysl, informační kiosky, spotřebitelské využití aj.“