Jak rozvíjet vzdělávání v kyberbezpečnosti? Rozhovor s Mgr. Davidem Kudrnou
Článek obsahuje stručný přehled informací o tom, jak pomoci rozvíjet vzdělávání v oblasti kyberbezpečnosti a rozhovor s Mgr. Davidem Kudrnou (designér vzdělávacích aktivit, služeb a produktů, tvůrce digitálního obsahu, lektor kyberbezpečnosti). Článek i rozhovor si připravila manažerka prevence kriminality – Veronika Kučerová.
Význam vzdělávání je více než důležitý, v neustále se vyvíjejícím světě, který nás motivuje k učení a získávání nových znalostí, je právě vzdělávání katalyzátorem osobního růstu, společenského pokroku a intelektuální osvěty. Považuje se za cestu k posílení postavení a formuje jednotlivce být informovanými a erudovanými.
V našem stále propojenějším světě, kde informace volně proudí a technologie pronikají do všech aspektů našeho života, se stále častěji objevuje fenomén, který vyžaduje naši pozornost, tím je nebývalý zájem o oblast kybernetické bezpečnosti. S tím, jak se naše společnost stále více digitalizuje a stává se závislejší na technologiích, nebyla potřeba chránit naše data, soukromí a kritickou infrastrukturu nikdy tak zásadní.
Je nezbytně nutné, abychom se snažili pochopit kyberprostor a možná rizika – od úniků osobních údajů až po rozsáhlé kybernetické útoky na instituce. Abychom ochránili sebe a svůj digitální majetek, je též nezbytné investovat do vzdělávání veřejnosti v oblasti kybernetické bezpečnosti. Pakliže vybavíme jednotlivce potřebnými znalostmi a dovednostmi, můžeme vytvořit bezpečnější digitální prostředí a umožnit lidem pohybovat se bezpečněji v digitálním prostředí.
➜ Zvyšování povědomí
Vzdělávání v oblasti kybernetické bezpečnosti začíná zvyšováním povědomí. Mnoho jednotlivců si stále neuvědomuje rizika, kterým čelí na internetu a možné důsledky špatných postupů v oblasti kyberbezpečnosti. Vzděláváním veřejnosti o povaze kybernetických hrozeb, metodách používaných kyberútočníky můžeme podpořit bezpečnější prostor pro uživatele. Prostřednictvím workshopů, seminářů a veřejných kampaní můžeme jednotlivce povzbudit k přijetí proaktivních opatření na ochranu sebe a své digitální identity.
➜ Podpora kybernetického vzdělávání a hygieny
Pro zvýšení kybernetické bezpečnosti je nejdůležitější vybudovat pevné základy a správné prvky tzv. kybernetické hygieny. Vzdělávací iniciativy by měly zdůrazňovat význam používání silných a jedinečných hesel, pravidelné aktualizace softwaru, operačních systémů a opatrnosti při klikání na podezřelé odkazy nebo stahování souborů. Začleněním těchto postupů do každodenní rutiny mohou jednotlivci výrazně snížit riziko, že se stanou obětí kybernetických útoků a ochrání tak své osobní údaje. Více informací lze nalézt v článku s názvem „8 ZÁKLADNÍCH KROKŮ PRO VAŠE BEZPEČNĚJŠÍ BROUZDÁNÍ PO INTERNETU“.
➜ Kritické myšlení a digitální gramotnost
Vzdělávání v oblasti kybernetické bezpečnosti nejen v rámci technických znalostí, ale také zaměření se na rozvoj kritického myšlení a digitální gramotnosti. Jednotlivci by měli být vybaveni schopností např. vyhodnocovat důvěryhodnost online informací, rozpoznávat pokusy o phishing a odhalovat potenciální podvody. Vštěpováním kritického myšlení a učením jednotlivců, jak se bezpečně pohybovat na internetu, jim můžeme umožnit činit rozhodnutí, díky kterým sníží riziko stát se obětí podvodu na internetu.
➜ Posílení postavení jednotlivých generací
Budoucnost kybernetické bezpečnosti se týká všech generací. Proto je žádoucí, např. zavedení vzdělávání v oblasti kybernetické bezpečnosti na školách může položit základy digitálně odolnější společnosti či začlenit kybernetickou bezpečnost do učebních osnov a mimoškolních aktivit.
➜ Spolupráce a partnerství
Zodpovědnost za vzdělávání v oblasti kybernetické bezpečnosti přesahuje úsilí jednotlivců. Vzdělávací instituce, soukromé organizace a technologické společnosti mají spolupracovat na rozvoji koncepčního vzdělávání veřejnosti v oblasti kyberbezpečnosti.
Rozhovor s Mgr. Davidem Kudrnou
„Propojuji lidi a digitální technologie, přispívám k lepšímu a spokojenějšímu životu v České republice. Spolupracuji s Petrou Sobkovou pod značkou Kudrna Sobková, která připravuje edukační řešení pro veřejný, komerční a neziskový sektor. Využíváme unikátní model 4D, který kombinuje poznatky z pedagogiky, designu, marketingu, informační vědy.“
Zaměřujeme se zejména na oblasti:
• vytváření různých typů vzdělávacích produktů od nápadu přes realizaci až po distribuci cílové skupině pomocí vhodných kanálů
• navrhování a tvorba vzdělávacího nebo propagačního obsahu
• poskytování konzultací ohledně vzdělávacích řešení, návrhu vzdělávacích kampaní a služeb
• přednášky a workshopy na téma kybernetické bezpečnosti
1. V jaké oblasti kyberbezpečnosti je za Vás nutné se neustále vzdělávat a jaké kroky podnikat?
„Důležité je pracovat s tím, jak o bezpečnosti přemýšlíme. Především mladší lidé a lidé v produktivním věku často žijí v domnění, že mají situaci plně pod kontrolou. Pak mohou být překvapeni ze sofistikovanosti podvodů. Takže neusínat na vavřínech. Vzdělávat se pravidelně, protože hrozby se vyvíjí rychle a osvěta je horkotěžko dohání. Rada, kterou se dozvím dnes, nemusí být v řádu dnů či týdnů platná. Takže zajímat se o téma průběžně. Jsem zvědavý, jak z oblasti kybernetické bezpečnosti zahýbe umělá inteligence. A to jak na straně dobra, tak hackerského zla.“
2. Jaká je role vzdělávacího mikroinfluencera?
„Komunitní a networkingová. V oblasti vzdělávání a osvěty se intenzivně pohybuji 5 let. Pracoval jsem na rozmanitých vzdělávacích projektech nebo kampaních celonárodního dosahu, podílel se na vývoji různých vzdělávacích služeb. Díky tomu jsem se setkal s mnoha zajímavými lidmi a organizacemi. Snažím se je mezi sebou propojovat a pomáhat novým vzdělávacím projektům na svět. Aby nezůstaly jen jako nápad na papíře v šuplíky, ale byly zrealizovány. Byly vidět. Měly výsledek. Do toho umím řadu věci sám zrealizovat, takže poskytuji i konzultace nebo kreativní spolupráce. Založili jsme také vlastní vzdělávací značku: https://www.kudrnasobkova.cz/.„
3. Můžete uvést příklad vzdělávací inovace (Vámi navržené)?
„Pojďme začít tím, „co je to inovace“. Pro mě je to změna stavu k lepšímu. Ať už v životě jednotlivce nebo z pohledu společnosti. To ve vzdělávání znamená, že dokážeme někoho něco naučit. Tak, aby to využíval v praxi. Aby to řešilo nebo eliminovalo nějaký problém. Je to objevování cestiček, které řeší nějakou potřebu nebo výzvy. Díky různým metodám a postupům jsem připravoval vzdělávací materiály pro děti, dospělé i lidi v důchodovém věku. Ať už to byly komiksové příběhy proti kyberšikaně, videokurzy s youtubery pro teenagery nebo pomůcky proti internetovým padouchům určené seniorům.“
4. Pracoval jste mimo jiné pro NÚKIB, na jakém oddělení?
„Působil jsem na oddělení vzdělávání NÚKIB, kde jsme vytvořili společně s kolegy takový elegantní manuál, který pomáhá rozpoznávat škodlivé a nebezpečné e-maily. Pomůcku SENIOR. Písmena ve slově SENIOR postupně charakterizují metody a triky útočníků. Soubory, emoce, nátlak, instrukce, odkazy, reputace. Je to současně i paměťová pomůcka, která má člověka vést a pomoci mu vyřešit situaci v klidu.„