Jak převážet domácí mazlíčky ve vozidle
Článek zpracovala por. Mgr. Markéta Johnová, která u středočeské policie dlouhodobě působí na Oddělení tisku a prevence.
I když zákon v České republice přímo nenařizuje použití speciálního zádržného systému pro přepravu domácích zvířat, je nutné znát některé údaje a doporučení.
Zákon o silničním provozu č. 361/2000 Sb. § 52 v bodě 5 říká:
„Při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.“
Jak vidíme z citace, zákon o silničním provozu popisuje transport živých zvířat velmi obecně. Nespecifikuje přesně, jak máte zvíře v autě převážet.
Říká pouze, že musí být ve voze zabezpečeno podobně jako cestující či náklad. Nikde není zmíněno, že psa musíte mít v kleci, připoutaného na vodítku či postrojem nebo odděleného v kufru mříží. Zabezpečení pohybu domácího mazlíčka je však každopádně nutností.
Volně pohybující se domácí mazlíček o hmotnosti zhruba 20 kg bude ve voze, v momentu dopravní nehody, vržen vpřed silou odpovídající hmotnosti dvanácti silných mužů. Jeho hmotnost se zvýší až 10x. Během jízdy se zvíře může uvnitř auta volně pohybovat a tím rozptylovat řidiče.
V případě havárie či dopravní nehody může být zvíře vystresované a napadnout osoby nebo účastníky události. Nelze také vyloučit zranění zvířete.
Nejčastěji přepravovaným zvířetem je pes, na kterého se zaměříme.
V případě cestování se psem máme dvě možnosti přepravy, zavazadlový prostor nebo zadní sedačky. Samozřejmě záleží na prostoru auta, ale také na plemenu psa.
Pro přepravu větších psů je ideální vozidlo kombi, ve kterém je zvíře odděleno od posádky fyzickou zábranou – máme na mysli mříž, síť a podobně.
Pro malé a střední zvířata je nejlepší box, který je vhodné umístit do kufru a zajistit proti pohybu. Box musí být dostatečně velký, aby si mohlo zvíře alespoň pohodlně lehnout.
Menšího psa nejbezpečněji uložíte do přepravky či klece. Odborníci se shodují, že takto zajištěný pes v kufru je nejlepší řešení.
Při přepravě na zadních sedačkách je ideální kombinace dvou typů příslušenství, autodeky a postroje.
Autodeka částečně brání pohybu zvířete a chytá nečistoty. Při nehodě nebo prudkém brzdění však proti pohybu zvířete nepomůže. Zvíře je nutné připoutat postrojem a pásem.
Postroje se prodávají v různých velikostech a připojují se k bezpečnostním pásům auta, takže je pes zajištěn obdobně jako spolucestující.
Nedoporučujeme přepravovat zvíře na přední sedačce, jeho zajištění bezpečnostním pásem a umístěním tam, kde je aktivovaný airbag.
Pro uklidnění zvířete je doporučováno poskytnout mu po dobu přepravy jeho hračku, pokrývku nebo něco, z čeho bude cítit svého pána. Po konzultaci s veterinářem lze podat zvířeti uklidňující prostředek.
Při cestování se svým domácím mazlíčkem nezapomínejte na občasné venčení, pití a při velmi dlouhých cestách také krmení. Zvíře by mělo mít podobný režim, jako když je doma a necestuje.
Zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, také stanovuje, že zvíře musí mít dostatek prostoru, aby mohlo zaujmout přirozenou polohu, která mu umožní korigovat pohyby vozidla. (část třetí Ochrana zvířat při přepravě)