Jak moc je důležité dát lidem s trestní minulostí druhou šanci….

Oddělení prevence kriminality Středočeského kraje ve spolupráci s organizaci RUBIKON Centrum už druhým rokem realizuje projekt „Resocializace“, který má za cíl pomoci lidem, ve výkonu a po výkonu trestu, znovu nalézt své místo a stabilitu v životě. RUBIKON Centrum, organizace s dlouholetou tradicí a odborností v této oblasti, je klíčovým partnerem projektu.

Přináším vám tedy rozhovor s Mgr. Dagmar Doubravovou, ředitelkou organizace RUBIKON Centrum, která se již 30 let věnuje podpoře osob s trestní minulostí při jejich návratu do běžného života. V tomto rozhovoru nám paní ředitelka podrobně přiblíží konkrétní činnosti a aktivity organizace, a hlavně důležitost dávat lidem s trestní minulostí druhou šanci.

 

Jak vznikla organizace RUBIKON?

„Naše organizace vznikla v roce 1994 ještě pod názvem Sdružení pro rozvoj sociální práce v trestní justici jako dobrovolnická iniciativa studentů katedry sociální práce FF UK s cílem zavést v ČR alternativní tresty a představit principy restorativní justice. Název byl později změněn na Sdružení pro probaci a mediaci v justici, od roku 2012 jsme RUBIKON Centrum.“

 

Co je hlavní činnost organizace a jaký má cíl?

„Současné RUBIKON Centrum pomáhá lidem, kteří se rozhodli překročit svou trestní minulost, v integraci do společnosti. Snažíme se odstraňovat překážky, které jim v tom brání. Některé si naši klienti nesou v sobě, jiné jim staví do cesty systém a další představují předsudky společnosti. Naše činnost tedy stojí na třech pilířích: přímé práci s klienty a jejich blízkými, prosazování systémových změn a na osvětě – spoluvytváření společnosti, která je připravená dát lidem s trestní minulostí druhou šanci.“

 

Čím je vaše organizace specifická a unikátní?

„Myslím, že od začátku existence jsme organizací, která velmi dobře umí hledat a nacházet inspiraci v dobré praxi, zejména zahraniční, vytvářet inovativní řešení a aplikovat je na podmínky ČR. Snažíme se být samoučící organizací, která stále hledí dopředu a neváhá měnit svou strategii i strukturu, pokud je to potřeba. Spolupracujeme s každým aktérem, který s námi sdílí naši vizi nebo její část – víme, že opravdových změn můžeme dosáhnout jen společně s ostatními. A možná nejdůležitější je, že naši bývalí klienti – lidé s žitou zkušeností z výkonu trestu – jsou součástí našeho týmu. V loňském roce to bylo 28 % zaměstnanců na nejrůznějších pozicích, včetně odborných a manažerských. Jejich osobní zkušenost je pro nás nenahraditelná a aktuálně se chceme naučit ji využívat ještě více, při prosazování systémových změn v trestní justici a vězeňství.“

 

Jak se Vám daří v oblasti zaměstnávání lidí po výkonu trestu?

„Zprostředkováním zaměstnání pro lidi s trestní minulostí se zabýváme od roku 2012, kdy jsme založili nekomerční Pracovní agenturu Rubikon. Prvními kroky byla zejména osvěta mezi zaměstnavateli, kteří z cca 55 % odmítali lidi se záznamem v trestním rejstříku, bez ohledu na pracovní pozici či charakter trestného činu. Od té doby se situace na trhu práce změnila, dalo by se říci, že zaměstnavatelé jsou otevřenější. Máme několik desítek spolupracujících zaměstnavatelů, kterým zprostředkováváme konkrétní připravené kandidáty na konkrétní pozice. V minulém roce 66 % klientů, kteří s naší pomocí získali práci, setrvalo v zaměstnání i po zkušební době. 

Efektivním nástrojem přípravy na běžný trh práce jsou tréninková místa přímo v naší organizaci nebo u spolupracujících firem, na kterých lidé po výkonu trestu získají pracovní kompetence a sebevědomí. Pořádáme také tzv. Pohovory nanečisto ve věznicích i na svobodě, na které zveme firemní personalisty. Naši klienti si vyzkoušejí sebeprezentaci na pracovním pohovoru, získají cennou zpětnou vazbu a zaměstnavatelé zjistí, že lidé se záznamem mohou být loajálními a kompetentními zaměstnanci.“ 

 

Jak probíhá podpora při zaměstnávání lidí po výkonu trestu?

„Naše podpora začíná ideálně 6 měsíců před propuštěním, kdy odborný poradce sestaví spolu s klientem individuální plán, jak se vyrovnat se všemi rizikovými oblastmi života na svobodě. Na ten navážeme bezprostředně po propuštění komplexní podporou, jednotlivé body plánu poradce s klientem průběžně aktualizují. K primárním „tvrdým“ zakázkám hledání práce, bydlení či řešení dluhů se většinou později přidají i zakázky „měkké“, pro úspěšnou integraci neméně důležité: obnovení vztahů s rodinou, dětmi, blízkými, trávení volného času apod.“ 

 

V čem vidíte největší problém u lidí po výkonu trestu?

„Problémů je celá řada na mnoha úrovních, největší riziko však představují první dny a týdny po propuštění pro ty z klientů, kteří se nemohou opřít o podporu rodiny či blízkých. I když ve věznici pracovali a ušetřili si nějaké peníze, zpravidla to nestačí na zajištění základních potřeb, zejména bydlení.“ 

 

Jak se Vám daří tyto problémy odstraňovat/minimalizovat?

„Snažíme se je podporovat přímou finanční i materiální pomocí, přispíváme jim např. na ubytování, jízdné do práce, oblečení či hygienu, spolupracujeme také s Potravinovou bankou.“

 

Jak je vaše organizace financována a jak se vám daří získávat finanční prostředky od dárců, či sponzorů?

„Naprostá většina naší činnosti je financovaná z projektů podporovaných Evropským sociálním fondem, případně Norskými fondy. Na část projektů získáváme finance od státní správy, samosprávy či různých nadací. Vždy jsme se snažili naše zdroje diverzifikovat a podpora naší práce ze strany firemních či individuálních dárců zvolna vzrůstá, ale bez dotací to prostě nejde. Větší úspěch v získávání darů a partnerů má projekt Yellow Ribbon Run, který Rubikon Centrum 8 let pořádal společně s Vězeňskou službou ČR a Probační a mediační službou. Je to osvětová sportovní akce, jejímž cílem je upozornit na překážky, kterým čelí lidé po výkonu trestu, ale i jejich děti a blízcí.  Na konci roku 2023 se projekt osamostatnil a pod novým názvem i entitou „Žlutá stužka“ pokračuje ve svých aktivitách a s Rubikonem nadále partnersky spolupracuje.“

 

Máš představu o tom, jaké povědomí má veřejnost o vaši organizaci?

„Věřím, že odborná veřejnost má o naší organizaci velmi dobré povědomí, jsme vnímáni jako součást řešení integrace lidí s trestní minulostí. Co se týče veřejnosti široké, myslím, že je mnohem důležitější, aby měla povědomí o tom, jak je důležité a nutné nastavit takové podmínky pro lidi po výkonu trestu, aby už se do vězení nevraceli. O to usilujeme prostřednictvím našich sociálních sítí, webu a dalších PR aktivit.“

 

Co důležitého musí ještě zaznít?

„Zaměstnání je jeden z klíčových faktorů desistence, tzn. opuštění kriminální kariéry. Pro udržení motivace žít život bez konfliktu se zákonem je důležité, aby lidé ve vězení neztratili pracovní návyky a dovednosti a aby po propuštění získali a udrželi si „dobrou“ práci. Tedy ideálně takovou, která je nejen finančně zajistí, ale bude je i bavit a naplňovat.“ 

 

Na závěr bych chtěla poděkovat Mgr. Dagmar Doubravové, ředitelce RUBIKON Centra, za poskytnutý rozhovor a za cenné informace o činnosti organizace. Jejich práce má neocenitelný přínos pro reintegraci lidí s trestní minulostí, a i pro celou společnost. Vážíme si jejich úsilí a přejeme mnoho úspěchů v budoucích projektech a aktivitách.

Autor: Mgr. Zuzana Kapusňáková, manažerka prevence kriminality