Jak je to s prevencí kriminality ve městě Mělník? O své zkušenosti se podělí manažerka prevence kriminality – Radka Srbová, DiS.
Tento týden se představí manažerka prevence kriminality města Mělník – Radka Srbová, DiS. Rozhovor zpracovala manažerka prevence kriminality (Veronika Kučerová).
Jedním z hlavních cílů je zapojení veřejnosti do oblasti prevence kriminality. Manažerka prevence ve městě Mělník věří, že aktivní zapojení komunity je klíčové pro vytvoření bezpečného prostředí. Radka připravuje nové programy a iniciativy, které podporují vzájemnou spolupráci.
Dalším důležitým poznatkem v rozhovoru je fakt, že se snaží o využití moderních technologií v rámci prevence kriminality. Manažerka prevence kriminality města Mělník plánuje využívat pokročilé systémy monitoringu a analýzy dat. To umožní policii a dalším bezpečnostním složkám cíleněji přistupovat k prevenci. Navíc se plánuje rozšíření veřejného osvětlení a instalace bezpečnostních kamer na strategických místech města, čímž se zvyšuje pocit bezpečí a odradí tak potenciální pachatele.
Spolupráce s dalšími organizacemi a institucemi je také na pořadu dne. Manažerka prevence kriminality se zaměřuje na spolupráci se školami, sociálními službami a organizacemi zaměřenými na prevenci a podporu mládeže.
1. Jaké projekty v rámci prevence kriminality se osvědčily při snižování samotné kriminality v Mělníku?
„Níže jmenované projekty byly uskutečněny v nedávné době a některé z nich jsou prováděny i v jiných městech. Ty, které nejsou v jiných městech realizovány, by za podpory města a ve spolupráci s akčními složkami šly jistě provést. Je nutné uvést, že jak předešlé vedení města, tak i to současné, velmi podporuje projekty prevence kriminality.“
Bezpečný Mělník
➝ od roku 2016 vznikl web, který slouží občanům města Mělník
➝ cílem bylo vytvořit společný prostor, kde by byla soustředěna veškerá činnosti směrující k bezpečí ve městě, kterou vnímáme jako základ spokojeného života obyvatel
➝ jak městská policie, tak i Policie ČR mohou vkládat teplotní mapy a předávat si vzájemně informace, čímž je ještě podpořena spolupráce
Bezpečnost veřejného prostranství MKDS
➝ město Mělník vybudovalo a dalo do provozu městský kamerový dohlížecí systém (MKDS), který plně obhospodařuje Městská policie Mělník od roku 1998
➝ od té doby došlo k několika modernizacím, ale vzhledem k tomu, že se technologie neustále vyvíjí, tak bych v současné době náš MKDS hodnotila jako poměrně zastaralý
➝ vidíme v MKDS neopomenutelného „parťáka“, který v mnoha situacích pomáhá jak se snížením kriminality ve městě, tak v zajištění pocitu bezpečí obyvatel města, sledování dopravní situace, zpětné vazbě či při aktuálním sledování incidentů apod. https://mpmelnik.cz/kamerovy-system/
Šťouchání, škádlení, nebo šikana…? (11. ročník spolupráce)
➝ projekt, který byl realizován v prostorách Regionálního muzea Mělník https://www.muzeum-melnik.cz/ představil další dekádu spolupráce týmu složeného z lektorů z řad Policie ČR, Městské policie Mělník, muzea, ale také dalších složek IZS
➝ byl zaměřený na problematiku šikany ve školách (žáci si především měli uvědomit, kdy se jedná ještě o škádlení nebo legraci a kdy už jejich chování jeví prvky šikany)
Den bezpečné dopravy
➝ ve spolupráci se složkami IZS a se spřátelenými organizacemi se formou soutěží a her poukázalo na bezpečnost v dopravě, význam bezpečnostních ochranných prvků (program byl uskutečněn přímo v Centru dopravní výchovy v Mělníku a děti si měly za úkol přivézt s sebou svůj dopravní prostředek – od odstrkávadla až po kolo)
Bezpečný nákup
➝ projekt zaměřený na prevenci kapesních krádeží, krádeží osobních věcí, které zůstávají v nákupním košíku a také zavazadel z osobních automobilů. Na projektu se podíleli zástupci města, Městská policie Mělník a Územní odbor Policie ČR Mělník
Nástrahy města
➝ Dům dětí a mládeže Mělník https://www.ddm-melnik.cz/ ve spolupráci se složkami IZS a Českým červeným křížem Mělník https://www.cckmelnik.cz/ projekt, jehož cílem je poukázat formou soutěžních stanovišť na možné životní situace, které v běžném životě mohou děti potkat a ohrozit
Výuka dopravní výchovy v Centru dopravní výchovy Mělník
➝ spolupráce Městské policie Mělník a Technických služeb Mělník na výuce a následnému složení zkoušky malého cyklisty ze znalostí dopravní výchovy
Bezpečná cesta do školy
➝ strážníci Městské policie Mělník stojí každé ráno u základních škol, které jsou umístěny na frekventovaných vozovkách a dohlíží nad bezpečností a plynulostí silničního provozu
2. Jakou roli hraje v prevenci kriminality v Mělníku zapojení komunity a jak mohou orgány činné v trestním řízení zvyšovat účast komunity v této oblasti?
„Pokud jde o obyvatele města, tak jsou zvyklí přímo kontaktovat Obvodní oddělení Policie ČR a také Městskou policii Mělník. Město Mělník je v rámci působení Městské policie Mělník rozděleno do úseků, kdy každý občan se může svého „úsekáře“ kontaktovat. V případě, kdy záležitost snese odklad, je předána právě „úsekáři“, který lokalitu zná nejlépe. Když bych byla konkrétní a vybrala si některou z komunit, tak to mohou být například:“
- Senioři – provádíme besedy v zařízeních města (preventivní akce, snažíme se účastnit i akci, které organizují a jsme jejich součástí, aby senioři měli větší důvěru v uniformu, pravidelné setkávání s canisterapeutickým psem – můj Manny)
- Učitelé – v rámci MAS Vyhlídek a skupiny Odborníků a neformálního vzdělávání jsme s kolegou od PČR uskutečňovali besedy pro učitele na téma právní vědomí
- Zdravotně znevýhodnění – FOKUS – organizace pro duševně nemocné – spolupráce dlouholetá
3. Jaké technologie se využívají v oblasti prevence kriminality?
Kamerový systém
Město Mělník ve spolupráci s Městskou policií Mělník nechalo vytvořit program „Závady“, kam mohou případnou závadu umístit jak úředníci, tak strážníci Městské policie Mělník a následně předat kompetentní organizaci, která zjedná nápravu (např. poražená dopravní značka, zasahující stromy do dopravního značení, počínající skládka apod.).
Radary
Snížení rychlosti může dopomoci také ke zvýšené bezpečnosti v silničním provozu.
BACK TO REALITY
Prožitkový sociálně preventivní projekt cílící na oblast bezpečného chování v kyberprostoru. Realizace v prostředí Regionálního muzea Mělník. Určeno vždy pro jednu skupinu, školní třídu. Preference aktivního přístupu skupiny. Jedinečný osvědčeným propojením práce týmu preventistů, policistů, strážníků městské policie a edukátorky. Využívá moderní technologie interaktivní videoprojekce (tzv. video mappingu) a lákavé vtažení do tématu pomocí rozšířené reality (AR). Přímou interakcí a využitím aktivizačních technik cílí na eliminaci rizik ohrožujících zdraví, sociální vztahy. Koncentrace na změnu postojů, uvědomění si hodnot. Žákům budou prostřednictvím efektivních aktivizujících metod předávány dovednosti a postoje vedoucí ke zdravému životnímu způsobu s využitím v budoucím životě. Dojde k seznámení s možnostmi řešení obtížných a krizových situací včetně návodných cest k vyhledání pomoci. Projekt by měl podpořit poznání svého sebevědomí, sebekontrolu a sebepoznání.
Alko a drogobrýle
Pomáhají jako doplňující pomůcka při besedách na téma závislosti.
Tablety
V minulosti byly nakoupeny z dotace kraje a fungují dodnes (i když by jistě zasloužily také modernizaci), byly spravedlivě rozděleny mezi městskou policii a Policii ČR a pomáhají hlídkám při práci v terénu.
4. Jaký dopad měl COVID 19 na míru kriminality ve městě Mělník a byli jste nuceni změnit některé přístupy v této problematice?
„COVID 19 významně zasáhl do realizace projektů prevence kriminality, jelikož byla většina škol a dalších zařízení uzavřena a veškerá komunikace se přesunula do online prostoru.“
„Strážníci a policisté z řad preventistů byli zapojeni do zajištění dodržování vládních nařízení. Dále zajišťovali individuální pomoc a podporu organizacím sídlícím na území města Mělníka v jejich obtížných situacích spojených s COVIDEM 19. (asistence na odběrných místech, distribuce dezinfekcí, roušek, respirátorů a například i já, jsem se naučila šít roušky).“
5. Můžeš věnovat pár řádků o své práci (strážnice MP a nyní také manažerky prevence kriminality)?
„Jako manažerka prevence kriminality jsem zatím neměla úplně příležitost vyniknout :), ale vždy jako preventistka Městské policie Mělník jsem se svými kolegy podílela na jejich realizaci. Jsem tajemník Komise prevence kriminality města Mělník a jsem člen skupiny Odborníci a neformální vzdělávání MAS Vyhlídky Mělník. Téměř každý týden pracuji jako „pomocník“ při výuce TAEKWONDA a CHANBARY pro Fokus Praha – pracoviště Mělník pro osoby s duševním onemocněním. Tato aktivita je vedena zkušeným trenérem tohoto bojového umění Petrem Limprechtem (zástupce ředitele Městské policie Mělník).“
„Začátkem školního roku provádíme Adaptační kurzy studentů SŠ – přednáška na téma právní vědomí a diskuse na téma užívání tabákových výrobků, alkoholu a omamných látek (následné vyzkoušení alko a drogo brýlí, které simulují takový stav) a výuka sebeobrany pod vedením zkušených trenérů z řad strážníků Městské policie Mělník (Petr Limprecht a Martin Moták).“
„Veškeré besedy, které v rámci Městské policie Mělník jsou uvedeny na webových stránkách www.mpmelnikcz/prevence. Besedy už téměř 10 let pácháme s mým „parťákem“ Martinem Motákem, popř. s nějakým zástupcem nebo sama. Součástí webových stránek jsou fotografie, které byli součástí IZS kalendáře, ke kterému jsme vytvářeli také na půdě muzea přednášky.“
„Společně jsme při setkání hovořily o dvou z nich. Jsou to nejen besedy, které mě osobně nejvíce baví, ale které dle mého názoru mohou být největším přínosem, protože prevence by měla začít hned o samého začátku socializace dětí již v mateřské škole.“
„A nyní k mým dalším aktivitám v rámci prevence kriminality!“
„Jak se liška polepšila“
„Já v kostýmu lišky se objevím ve školce a snažím se ukrýt před strážníkem, kterému jsem ze služebního vozidla odcizila čepici. Ten mě samozřejmě po chvíli hledání najde v mé skrýši a vytahá mě za uši a předvede před děti (děti jsou připravené ve třídě, protože čekají, že přijde strážník na besedu). Po celou dobu využívá strážník plachty o velikosti A3 s obrázky, které jsou obsaženy také v omalovánce, kterou děti dostanou na konci vyprávění po závěrečném zkoušení. V tu chvíli začíná „polepšování“ lišky.“
„Chováme se správně k pejskům“
„Ještě když jsem pracovala jako sociální pracovnice na MÚ Mělník, tak jsem měla labradorského retrívra jménem Harwey. S ním jsem měla canisterapeutické zkoušky a navštěvovala jsem místní azylový dům. Poté jsem občas spolupracovala s Městskou policií Mělník, konkrétně s tehdejším preventistou Petrem Limprechtem. Začala jsem s ním na tyto besedy docházet, a když byly dávky pomoci v hmotné nouzi převedeny pod kompetenci úřadu práce, tak jsem přešla jako operační na Městskou policii Mělník. Přitom jsem se začala aktivněji věnovat prevenci. Při vzniku Dopravně preventivní skupiny (5 členů, kteří pracovali pouze v pracovní dny a věnovali se dopravě a prevenci) jsem se začala prevenci věnovat naplno. To jsem odbočila lehce do minulosti. :)“
„V současné době mám 20 měsíců starého puberťáka Border kolie Mannyho, se kterým se mi podařilo složit canisterapeutickou zkoušku a můžeme se pustit do výše nazvané besedy.“