Středočeští policisté a záchranáři cvičili společné zákroky
KRAJ – Ve školním policejním středisku v Sadské proběhl druhý společný výcvik policistů a záchranářů zaměřený na součinnost na místech událostí s ohrožením životů a zdraví lidí
V úterý 5. 9. 2023 se konal dvanáctihodinový výcvik, jehož se aktivně zúčastnily dvě základní složky integrovaného záchranného systému (IZS) Středočeského kraje, konkrétně Policie ČR a Zdravotnická záchranná služba (ZZS). Za třetí složku IZS se jako hodnotitelé akce na místo cvičení dostavili také příslušníci Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje.
Hlavním důvodem již druhého společného výcviku policistů a záchranářů je zdokonalování společných postupů na místech, kde dochází k závažným situacím s ohrožením životů a zdraví občanů. I když každá složka má své vzdělávací a výcvikové programy k nacvičování vlastních postupů, obdobná společná zaměstnání se jeví jako nutnost. Drilování postupů v situacích vyžadujících intenzivní kooperaci všech zasahujících přináší do reálných zákroků potřebnou jistotu. Letošní společný výcvik byl zaměřen navíc na novinku, kterou obě složky v průběhu letošního roku zavedly do výkonu své služby. Jde o projekty „velitele policie“ a „inspektora provozu ZZS“, kteří na místech mimořádných událostí spolupracují při velení zásahu (samozřejmě také s velitelem hasičů). Velitelská činnost spočívá především v koordinaci záchranných a likvidačních prací prováděných všemi složkami IZS a opírá se o právní předpisy a katalog typových činností složek IZS.
Během společného výcviku absolvovali jeho účastníci celkem 5 modelových situací, které byly připraveny organizačním týmem se zastoupením obou složek IZS nejen podle vývoje bezpečnostní situace v ČR i v Evropě, ale hlavně podle skutečných zásahů a reality současného výkonu služby v teritoriu Středočeského kraje. Zejména zásah v uzavřeném prostoru se sníženou možností orientace (hluk, tma, zakouření, velký počet osob) vyžadoval vysokou míru koordinace sil a prostředků nejen při zákroku uvnitř budovy proti pachateli násilného skutku, ale také při evakuaci, třídění a ošetřování 25 zraněných osob, včetně zřízení stanoviště přednemocniční péče či krizové intervence. Podobné postupy jsou ovšem využitelné i při takových událostech, jako je železniční nehoda či rozsáhlý požár.
Výcviku se zúčastnilo 7 dvoučlenných hlídek Policie ČR, 1 pilot dronu, 12 velitelů policie, 5 posádek ZZS a 7 inspektorů provozu ZZS. „Záchranka“ měla na místě mobilní operační centrum, organizačně výcvik zajišťovali policisté středočeského školního policejního střediska a zásahové jednotky s určenými pracovníky ZZS Středočeského kraje. Maskování figurantů (frekventantů základní odborné přípravy Policie ČR) se ujali pracovníci Českého červeného kříže Kolín.
Modelové situace byly několikrát opakovány tak, aby si je mohlo (bez předchozí znalosti scénáře) vyzkoušet více zasahujících i velících, po ukončení každé z nich došlo ke krátkému vyhodnocení ze strany obou složek. Výstupy z výcviku včetně video dokumentace však budou využity i do budoucna jak při vlastním výcviku policistů a záchranářů, tak při plánování dalších podobných společných zaměstnání.
mjr. JUDr. Petra Hofmanová
vedoucí ŠPS Sadská
6. září 2023