Dnes je Den bezpečnějšího internetu. Vyzkoušejte své znalosti
Už podvacáté si připomínáme Den bezpečnějšího internetu. Středočeský kraj se tradičně zapojuje do projektu Kraje pro bezpečný internet, který podporuje vzdělávaní a povědomí o důležitosti zajištění kybernetické bezpečnosti. Součástí jsou desítky vzdělávacích videospotů, e-learningových lekcí, pracovní listy a nově i podcasty z dílny Krajského úřadu Středočeského kraje. Program je zcela zdarma.

Projekt zaměřený na kyberbezpečnost Kraje pro bezpečný internet dnes vchází do desátého dějství. „Cílem je zvýšit informovanost o rizicích internetu a možnostech prevence a pomoci. Projekt nabízí kromě e-learningových kurzů pro žáky, učitele, rodiče, veřejnost, sociální pracovníky a policisty také videospoty a pracovní listy pro různorodé cílové skupiny, včetně seniorů,“ konstatuje Filip Gundza, vedoucí oddělení prevence kriminality Krajského úřadu Středočeského kraje a pokračuje: „Všichni si tak mohou zcela zdarma vyzkoušet své znalosti a přiučit se řadu nových trendů kyberbezpečnosti.“
V letošním roce projekt představuje novinku Podcasty o kyberbezpečnosti, které připravil odbor bezpečnosti a krizového řízení Středočeského kraje. Desetidílný seriál, kterým provází moderátor Lukáš Venclík, se věnuje tématům, jako je současný stav kyberkriminality v ČR, vliv počítačových her na děti, podvody na elektronickém bankovnictví, etický hacking nebo danění výdělků z kyberaktivit. V podcastech vystoupí přední odborníci, kteří se daným tématům denně věnují. Podcasty jsou dostupné v klasických podcastových aplikacích a již brzy si je budete moci poslechnout přes Spotify, Apple Podcast a Google Podcast. Upoutávku na podcasty naleznete zde.
Každoroční součástí projektových aktivit je také vzdělávací kvíz pro žáky a studenty základních a středních škol. Ti se do kvízu mohou zapojit až do 28. února 2023. Kvíz je dostupný na webu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Soutěžící si ve 20 náhodně vygenerovaných otázkách vyzkouší své znalosti o bezpečném chování na internetu. Před samotným kvízem doporučujeme načerpat informace v již zmiňovaných videospotech, e-learningových lekcích nebo podcastech. Kdo v tomto kvízu uspěje, může si zkusit i Kvíz PLUS, který je určen pro opravdové znalce problematiky elektronické bezpečnosti. Odbornými garanty a hlavními partnery soutěžního kvízu jsou i letos technologicke společnosti Microsoft a Gordic. Vítězové se tak mohou těšit na výhry v podobě Xboxu, tabletů nebo fitness náramků.
Projekt Kraje pro bezpečný internet je realizován po záštitou Asociace krajů ČR. V rámci svých aktivit také úzce spolupracuje s Policií ČR. Vedoucím krajem projektu je Kraj Vysočina. Partnerem je již 10 let společnost Microsoft.