Evropský den proti vloupání 2024: Zabezpečte svůj domov

Ve středu 19. června 2024 si připomínáme Evropský den proti vloupání do obydlí. Tento den je věnován zvýšení povědomí o důležitosti zabezpečení domovů a prevenci proti vloupání. Ministerstvo vnitra ČR a Policie ČR připravily k této příležitosti několik užitečných rad a materiálů, které vám pomohou chránit váš majetek a zvyšovat pocit bezpečí ve vašem domově.

 

Proč je důležité zabezpečení?

Statistiky ukazují, že pachatelé se do obydlí dostávají nejčastěji překonáním vstupních dveří, přes balkon nebo okny, která zůstávají nezabezpečená. Otevřená okenní ventilace nebo mikro ventilace může vloupání usnadnit natolik, že trvá jenom jednu minutu, než se lupič dostane do domu nebo bytu. Navíc, pokud byl váš domov již jednou vykraden, existuje vyšší riziko opakovaného vloupání, které se přenáší i na sousední domácnosti.

„Po klidnějších (z pohledu kriminality) covidových letech kriminalita mírně narostla, což se týká i nejvíce zastoupeného druhu kriminality, kriminality majetkové. Z pohledu vloupání do bytů a rodinných domů byl i přesto rok 2023 ve znamení poklesu jejich počtu, a to o celých 16 %. Za první 4 měsíce roku 2024 pokles nadále pokračoval a ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku činil dokonce již 21 %. Je tak historicky na nejnižších úrovních. Odborníci se shodují, že velkou roli v tom hraje stále se zlepšující zabezpečení domácností a odpovědnější chování obyvatel. Přesto k vloupání do bytu či rodinného domu dochází v ČR přibližně každé 2 a půl hodiny, a proto je třeba se na prevenci i nadále zaměřovat.

Letošní kampaň upozorňuje na skutečnost, že dle evropských studií jsou již jednou vykradená obydlí a jejich okolí více riziková, že zde k vloupání dojde opětovně. Proto se letos zaměřujeme na policisty a strážníky, jak mají postupovat a jak informovat občany, aby pomohli této opakované viktimizaci předcházet. Lidé mají k dispozici možnosti, jak své domovy a majetek zabezpečit a nemusí to být vůbec drahé.“, říká JUDr. Michal Barbořík, ředitel odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra.

 

Jak se efektivně chránit?

  1. Kombinace různých bezpečnostních prvků:

Použití certifikovaných zámků na dveřích, venkovního osvětlení s pohybovými senzory, odolných zámků na oknech a vnitřních světelných spínačů vytváří komplexní ochranu, která účinně odrazuje potenciální zloděje.

  1. Mechanické zabezpečení:

Klíčovou roli hrají bezpečnostní dveře, kvalitní zámky, bezpečnostní folie na oknech a zárubně proti roztažení. Tyto prvky fyzicky brání neoprávněnému vstupu a výrazně zvyšují bezpečnost vašeho domova.

  1. Elektronické zabezpečení:

Alarmy, bezpečnostní kamery a detektory pohybu, které vás informují prostřednictvím mobilního telefonu, poskytují okamžitou zpětnou vazbu a umožňují rychle reagovat na jakýkoli pokus o vloupání.

  1. Osvětlení a údržba okolí:

Zajištění dobrého osvětlení v okolí domu, upravené a přehledné okolí bez husté vegetace, která by mohla skýtat úkryt pro zloděje, významně přispívá k prevenci vloupání.

  1. Ochrana cenností:

Ukládání cenných předmětů do domácího trezoru nebo sejfu v bance, vytvoření seznamu těchto předmětů včetně jejich fotografií a sériových čísel zvyšuje šanci na jejich případné nalezení a identifikaci po krádeži.

  1. Spolupráce se sousedy:

Udržování dobrých vztahů se sousedy a vzájemné dohlížení na domovy je efektivní způsob, jak zvýšit bezpečnost celé komunity. Sousedé si mohou všímat podezřelých aktivit a rychle reagovat.

  1. Rychlá reakce po vloupání:

Pokud dojde k vloupání, je důležité okamžitě opravit a posílit poškozené vstupní body a bezpečnostní prvky. Informování sousedů o události a potřebě zvýšené opatrnosti může zabránit dalším pokusům o vloupání v okolí.

 

Co dělat při odchodu z domova?

  1. Nevyzrazujte svou nepřítomnost:

Vyhněte se zveřejňování informací o tom, že nebudete doma, na sociálních sítích či jiných veřejně přístupných platformách.

  1. Zabezpečení cenností:

Uložte všechny cenné předměty na bezpečné místo, ideálně do domácího trezoru nebo sejfu v bance.

  1. Dohled nad domovem:

Domluvte se se spolehlivými sousedy, aby během vaší nepřítomnosti dohlíželi na váš domov, vybírali poštu a starali se o zalévání květin. Tím vytvoříte dojem, že je dům obýván.

 

Základní bezpečnostní opatření:

Ujistěte se, že všechny vstupy do domu jsou uzamčeny a okna zavřena. Nezapomeňte také na méně obvyklé vstupy, jako jsou zadní dveře nebo okna ve vyšších patrech. Pokud po návratu domů zjistíte, že došlo k vloupání, nikdy nevstupujte sami dovnitř. Neprodleně volejte linku tísňového volání 158.

 

Materiály a videa

Pro více informací a praktické rady navštivte webové stránky stopvloupani.cz a projekt „Zabezpečte se“ (www.policie.cz/zabezpectese nebo https://www.youtube.com/playlist?list=PL1Cp5doNb3zScEM2jvDebgJbpf8ILUoKB). Zde najdete videa a letáky, které vás provedou všemi kroky k zabezpečení vašeho domova. Další důležité příspěvky, plakáty a video jsou dostupné na Materiály | EUCPN.

 

Důležité videa:

„ZABEZPEČTE SE“

 

Letáky ke stažení:

Večeře v restauraci

Odjezd na dovolenou

Nedejte jim šanci!

 

„Čechy stále trápí majetková trestná činnost. Narušení privátních zón tím, že se pachatel vloupal do obydlí a byl v kontaktu s prostředím a osobními věcmi poškozených, je nepříjemným dopadem této kriminality, která následně u poškozených snižuje pocit bezpečí ve vlastním obydlí. Zodpovědný přístup veřejnosti k zabezpečení majetku vnímáme jako zvyšující se trend stejně jako systémová opatření v rámci lokální spolupráce mezi občany, samosprávou a Policií ČR v oblasti prevence. Proto i v letošním roce v týdnu od 17. do 21. června poskytneme veřejnosti odborné poradenství, jak se efektivně doma zabezpečit na 60 místech České republiky,“ uvádí plk. Mgr. Zuzana Pidrmanová, vedoucí odboru prevence Policejního prezidia ČR.

Chráníme vaše domovy a majetek – společně můžeme předcházet vloupání!

 

Seznam použitých zdrojů:

Odbor prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR ve spolupráci s Policií ČR.