Jak bezpečně nakupovat na internetu? Prozradí Miroslav Kupka – zakladatel projektu Podvod na bazaru
Nejen v období vánočních svátků nabídka „výhodných“ nákupů na internetu a inzerce ovládají trh, je snadné se nechat okouzlit lákavými nabídkami na zboží za skvělou cenu. Avšak za zdánlivě výhodnými obchody mohou číhat podvodníci, kteří se snaží zneužít důvěřivost a získat pouze peníze. Jak tedy rozpoznat a vyhnout se podvodům při nákupu z druhé ruky?
V tomto článku se podíváme na několik klíčových znaků a tipů, jak snadno a rychle poznat podvodníka a chránit tak své peníze. Článek společně s rozhovorem zpracovala manažerka prevence kriminality Veronika Kučerová.
Před vánočními svátky jsem měla tu možnost si popovídat s Miroslavem Kupkou – zakladatelem projektu zaměřeného na ochranu před podvodnými praktikami při nakupování na internetu.
Dočtete se, jaké rady a poznatky nabídl zakladatel tohoto projektu, abychom mohli s jistotou nakupovat bez obav z podvodu, ztráty peněz, nepříjemných a vleklých soudních přích.
Pojďme se společně podívat na několik tipů, které mohou ušetřit zklamání a čas strávený na policii nebo u soudu. Jak tedy nakupovat na bazaru co nejbezpečněji? Zde jsou doporučení, která pomohou odhalit podvodníka nebo alespoň naznačit, že něco není v pořádku.
- Není třeba pospíchat: Když narazíte na výhodnou nabídku toho, co hledáte, buďte obezřetní. Nenakupujte okamžitě, jen abyste si zajistili nákup Vámi hledaného produktu. Vyvarujte se uzavírat obchod příliš rychle jen proto, abyste nezmeškali příležitost.
- Obezřetnost je na místě: Podvodníci budou lhát a snažit se Vás přesvědčit, abyste poslali peníze, i když jde jen o malou částku např. 100 Kč za poštovné.
- Ověřte nabízené zboží: Vždy si vyžádejte reálné fotografie nabízeného zboží a požádejte prodávajícího, aby Vám např. zaslal fotku s kouskem papíru s konkrétním textem, čímž může prokázat, že zboží opravdu vlastní.
- Zjistěte si předem platební údaje a majitele účtu: Vyhněte se platbám, které vyžadují zahraniční platební služby. Doporučuje se zjistit informace o účtu v databázích na různých webových stránkách či sociálních sítích. Zabezpečení platebních údajů a ověření identity prodávajícího jsou klíčové při nákupech na bazaru, aby se minimalizovalo riziko podvodu či finančních ztrát.
Banky mohou dle Zákona o platebním styku č. 370/2017 Sb., paragraf § 146, odstavec 1), písmeno a) zobrazit jméno majitele protiúčtu.
A nyní k našemu rozhovoru:
1. Můžete představit svůj projekt Podvod na bazaru?
„Ve zkratce se jedná o portál s rozšířenými funkcemi pro podvedené, ale i nepodvedené, co teprve nakupují na českých bazarech. Obecně zde může kdokoli veřejně nahlásit podvodníka. Údaje se ukládají do databáze, ve které mohou ostatní lidé prohledávat a ověřovat si své prodejce. Chrání se tak aktivně před podvedením. I v případě nenalezení podvodu dostávají uživatelé formou krátkých článků okamžité rady, jak se nenechat podvést. Pod již nahlášeným podvodem je možné přidávat komentáře podvedených a umožnit jim vzájemně komunikovat a motivovat se svoji nepříjemnou situaci aktivně řešit např. podáním trestního oznámení. Každý profil podvodníka je možné obohatit o další čísla účtů, e-maily, telefony anebo jen přidat číslo již podaného Trestního oznámení. Velmi oceňovanou informací je dobrovolníky přidávané skutečné jméno majitele účtu, které přímo konfrontuje podvodníky využívající falešná jména a profily. Informace z portálu jsou využívány policií ČR pro šetření podvodů. Policie má navíc k dispozici také neveřejný kontakt na podvedené pro vyžádání si případných dalších důkazů. Portál aktivně také posílá informaci o nahlášených zneužívaných bankovních účtech přímo do bank, kde jsou dále dle pravidel bank prověřovány aktivity na účtu.“
2. Proč jste se rozhodl tento projekt realizovat?
„Sám jsem byl v minulosti v poměrně krátké době po sobě několikrát podveden a hledal jsem pomoc a ostatní podvedené. Chyběl mi výše popisovaný veřejný systém jasné identifikace podvodníků a možnosti hledání v databázi, a tak jsem ho zkusil vytvořit. Půl roku jsem sám aktivně podvody různě po internetu vyhledával a zadával na portál, aby je ostatní podvedení mohli najít. Portál se stal mezi podvedenými díky facebookovým skupinám a fanouškům částečně známý a Google ho podvedeným zobrazuje na vysokých příčkách. To spolu s neustále poměrně velkým počtem nových podvodů vede k návštěvnosti okolo tisíce aktivních uživatelů denně. Měsíčně pro představu na portál uživatelé vloží cca 200 nových unikátních bankovních čísel účtů.“
3. Jak si vysvětlujete, že jsou tito podvodníci tak úspěšní? Myslíte si, že největším problémem nakupujících je důvěra/neznalost?
„Jednoduchou odpovědí je lidská touha nakupovat výhodně a důvěřovat prodávajícím. Zásadní roli zde hraje psychika a emoce nakupujících, která oslní mysl a rozum. Nezřídka se stávají podvedenými také velmi vzdělaní a poučení lidé, kteří si jen situaci možného podvodu na malých částkách nedokáží představit. Právě na tom je však založen princip bazarových podvodníků, kteří mají slabiny kupujících i právního systémů velmi dobře zmapované a náležitě je využívají. U malých částek, za to v hojném množství, mají podvedení velmi malou motivaci ohlásit podvod na policii. Chybí např. jednoduchý on-line nástroj pro podání trestního oznámení bez nutnosti osobní návštěvy. Při velkých případech, kde je mnoho podvedených, je policejní vyšetřování velmi časově náročné a dává prostor dalším podvodům, než se případ dostane k soudu. Velké množství malých podvodů bezesporu extrémně zatěžuje policejní aparát. Situaci nedostatečného hlášení trestních oznámení, které by vždy vedlo k odhalení pachatele, nepřispívá ani špatná pověst police v aktivním dohledávání menších podvodů, které často končí odložením případu. Toto vždy bohužel končí velkým zklamáním poškozených a ničí se také reputace právě naší jinak dobré policie. Špatná situace je podpořena také velmi malou vymahatelností rozsudků. Obecně však princip bazarových podvodů není složitý, má vždy velmi podobný „modus operandi“ a dobrým poučením, osvětou a spoluprací s institucemi lze podvodům v hojném počtu předejít.“
4. Kde vidíte svůj projekt v horizontu 5 let?
„Portál zcela jistě působí podvodníkům nemalé potíže. Musí vynaložit větší úsilí na podvedení stejného množství lidí. Nutí je používat další banky, jejich počet je omezený, e-maily a telefony. Zveřejněním v databázi je částečně v rámci možností odhalena jejich identita a často právě díky tomu jsou ochotni někteří peníze vrátit. Lidé oceňují možnost preventivního vyhledávání podvodníků a již podvedení oceňují možnost vzájemné komunikace, kde pak dochází k vzájemné motivaci podvody řešit. To vše mě utvrdilo, že má smysl se portálu nadále dlouhodobě věnovat a rozvíjet jeho potenciál. I za 5 let. Portálu chci nejdříve zajistit dlouhodobou podporu a partnerství. Začneme založením spolku a zapojíme do udržitelnosti provozu širší okruh lidí ochotných pomáhat. Zásadním úspěchem bude aktivní spolupráce s bazary a firmami. Portál již aktivně formou API nabízí možnost podvody sdílet. V nejbližších letech, chceme zapracovat na propojení právě s prodejními weby, kde podvody primárně vznikají. Zde budeme potřebovat pomoc a pochopení přímo od majitelů bazarů a dalších institucí. Portál dostane také pár nových funkcí, aby podvedeným zjednodušil proces nahlášení, kde přidáme možnost podání trestního oznámení on-line. Dále chceme podpořit řešení odložených případů a umožnit se podvedenými jednoduše odvolat. V neposlední řadě zautomatizujeme již dnes funkční exekuční vymáhání.“
Zde je odkaz na tento úspěšný projekt: Podvod na bazaru | Sbazar, Bazoš, Facebook