Přístup Ministerstva vnitra k oblasti prevence kriminality – JUDr. Michal Barbořík

Minulý týden proběhla velmi významná událost, která představuje krok směrem k vytváření moderních a bezpečných měst, která jsou připravena čelit výzvám 21. století a zároveň zohledňovat potřeby a očekávání obyvatel. Společná snaha a spolupráce nejrůznějších aktérů ukazuje, že bezpečnost a inovace jdou ruku v ruce a mohou významně přispět k lepší budoucnosti našich měst.

Představily se plány a strategické koncepce, které budou hrát klíčovou roli v budoucím přístupu k prevenci kriminality. Následující témata byla hlavními body eventu:

  • SMART Cities

Jedním z hlavních cílů bylo zkoumání konceptu „SMART Cities“ a způsobů, jakými moderní technologie a inovace mohou přispět k vytváření bezpečnějších měst.

  • Standardizace a aplikace technických norem

Důraz byl kladen na standardizaci a aplikaci vybraných technických norem v oblasti prevence kriminality, což by mělo zajistit jednotný a efektivní přístup ke zlepšení bezpečnosti v městech.

  • Plánování městské zástavby a urbanismus

Diskutovalo se o důležitosti plánování městské zástavby v souladu s principy „Security by design“, což znamená zohledňování bezpečnostních aspektů již při samotném návrhu městského prostředí.

  • Prevence kriminality prostřednictvím environmentálního návrhu (CPTED)

Zajímavým tématem bylo i šíření povědomí o konceptu CPTED, což zahrnuje prevenci kriminality prostřednictvím environmentálního návrhu a jeho aplikaci v praxi.


Jedním z řečníků, kteří se ujali úvodního slova byl i ředitel Odboru prevence kriminality MV – JUDr. Michal Barbořík, kterému jsem měla možnost položit několik zajímavých otázek v oblasti prevence kriminality.

1. Jaké zahraniční projekty v oblasti prevence kriminality by byly přínosné a zároveň jsou implementovatelné v rámci České republiky?

„Jen v Evropské síti prevence kriminality (EUCPN) sdílí členské státy a sekretariát ročně desítky projektů v rámci sdílené dobré praxe (např. v rámci Evropské ceny prevence kriminality, v Newsletteru a dalších publikacích EUCPN, na webu www.eucpn.org, ad.) a dá se říct, že většina těchto projektů je za vhodných podmínek či po vhodných přizpůsobeních implementovatelná i v jiných členských státech (alespoň některých). Proto se v odpovědi zaměřím spíše na odpověď, za jakých podmínek jsou takové projekty implementovatelné.“

„Při hledání inspirace u jiných projektů hodně záleží na popisu všech okolností realizace daného projektu a zda a s jakými výsledky byl evaluován. Je třeba porovnat, jaký konkrétní problém se řeší, jakými nástroji, v jakém právním a společenském prostředí, jaké subjekty do něj musí být zapojeny, jaké zdroje jsou potřeba apod. Je to vlastně hodně podobné, jako když hledáme inspiraci i v rámci ČR třeba v jiných krajích, jen zde samozřejmě musíme mnohem více brát v potaz možnou odlišnost prostředí – právního, bezpečnostního, společenského apod., která může významně ovlivnit realizovatelnost projektu, jak bude přijat, jaké bude mít výsledky a dopady…“

„V některých případech lze využít projekt jako celek, jindy zase třeba se jen inspirovat originálním přístupem k řešení problému či využitými nástroji. Někdy se může zdát, že projekt je podobný tomu, co už sami realizujeme, ale můžeme zjistit, že nějaká odlišnost třeba vedla k lepším výsledkům projektu. A jindy nám chyby popsané u cizího projektu zase pomohou se jim vyvarovat v tom našem.“   

„Pro zjednodušení přehledu a orientace v příkladech dobré praxe (včetně posouzení jejich kvality z několika hledisek) připravujeme společně v rámci EUCPN novou databázi projektů prevence kriminality a v návaznosti na něj také podobný nástroj i pro sdílení dobré praxe v rámci ČR.“


2. Jaká jsou klíčová preventivní témata v současné době v oblasti prevence kriminality?

„Nejen v České republice, ale v celé EU patří mezi klíčová témata prevence kybernetické kriminality, která je po celé EU na enormním vzestupu.“

„EU jako celek se hodně zaměřuje také na prevenci kriminality v rámci organizovaného zločinu. Na první pohled by se mohlo zdát, že to není téma pro preventisty na obcích či krajích, že to má řešit policie. To samozřejmě má, ale i role samospráv je zde větší, než si ony samy uvědomují a připouštějí. Organizovaný zločin, a to rovnou v mezinárodním měřítku, je dnes zapojen i do druhů kriminality, kde to tak často není vnímáno. Nejde pouze o drogovou kriminalitu, obchod s lidmi, zbraněmi apod., ale i běžnému člověku mnohem bližší rizika, jako právě kybernetická kriminalita, ale třeba i majetková kriminalita jako kapesní krádeže či vloupání do bytů, domů, chat a dalších objektů, které preventisté na místní úrovni řeší běžně. A v oblastech obecného zvyšování vědomí (o rizicích i možnostech, jak se bránit), pomoci obětem, ale i identifikace pachatelů či překažení možnosti trestnou činnost dále páchat či při odhalování a zabavování výnosů pomocí koordinovaného administrativního přístupu mají samosprávy nezastupitelnou roli a mnohdy ji teprve poznávají a učí se jí.“

„Napříč celou Evropou, a v poslední době (ale zejména do budoucna) i v podmínkách ČR, je aktuálním tématem rovněž prevence násilností na veřejných prostranstvích, snižování napětí mezi většinovou společností a menšinami včetně interetnického napětí, předsudečné nenávisti, radikalizace, pouličních gangů s účastí dětí a mládeže, které se často objevují v rámci vyloučeného prostředí či vyloučených skupin obyvatel. U těchto jednání jsou bezpečnostní dopady pouze projevem hlubších problémů a při jejich řešení je nutné plně využívat multidisciplinární přístup a spolupráci.“

„V rámci situační prevence kriminality je velkou oblastí, kterou jsme se začali intenzivněji zabývat a kterou bychom chtěli do měst a obcí v ČR více rozšířit, přístup Crime Prevention Through Environmental Design (CPTED) či security-by-design a v rámci nich uplatňování technických norem prevence kriminality. Protože prostředí kolem nás má velký vliv na výskyt kriminality a její prevenci, resp. na příležitosti k nim, a správná práce s tímto prostředím má prokazatelné úspěchy v prevenci kriminality (a bohužel i naopak).“


3. Můžete poskytnout informace o přístupu Odboru prevence kriminality k zapojení komunity a samotné veřejnosti do aktivit v oblasti prevence kriminality?

„Je jednoznačně prokázané a osvědčené, že zapojení osob, kterých se problém týká, tj. u problémů na místní úrovni i komunity, potažmo širší veřejnosti, významně napomáhá k řešení těchto problémů, a naopak nekomunikace s nimi problémy způsobuje. A to se samozřejmě týká i kriminality a její prevence. Zapojení komunity/veřejnosti může odhalit problémy, které nám třeba z oficiálních zdrojů vůbec nevyplývají (ať již jsou tyto problémy objektivní, nebo jsou pouze subjektivně vnímané, viz známý pocit strachu – ale i to je nutné komunikovat, protože neřešení by pak mohlo způsobit skutečný problém), ale také pomáhá realizované řešení v komunitě lépe přijmout a dosahovat větších výsledků/dopadů, když se do realizovaných aktivit komunita/veřejnost přímo zapojí. Proto tento přístup jednoznačně podporujeme a již jsme uspořádali, ve spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování, i několik přednášek v rámci školení manažerů prevence kriminality samospráv i Policie ČR na téma komunitní prevence kriminality.“  


4. Jaký přístup zastává Odbor prevence kriminality k rozvoji technologií v oblasti kyberbezpečnosti s cílem zajištění informačního povědomí jak pro odbornou komunitu, tak pro širokou veřejnost?

„V praxi jsme již na mnoha případech, i vlastních realizacích, mohli vidět, jak nás nové technologie mohou posunout vpřed v rámci úsilí o zvyšování informačního povědomí v oblasti prevence kriminality (tj. v informování o existujících rizicích i možnostech ochrany před nimi). A týká se to i jiných druhů kriminality než kyberkriminality, i když zde je to kvůli souvislosti těchto nových technologií právě s prostředím informačních a komunikačních technologií nejzřetelnější.“

„Jde jak o prostředky, kterými jsou informace (kampaně, videa, letáky ad.) vytvářeny, tak o prostředky pro šíření těchto informací, možnosti je lépe zacílit, upoutat pozornost, využít interaktivní metody k tomu, aby informace zanechaly také větší dopad do chování cílových skupin. Používání sociálních sítí či cílené reklamy je dnes běžnou záležitostí i v oblasti prevence kriminality. Do budoucna i v této oblasti bude stále větší roli hrát i umělá inteligence, která je a bude na jedné straně nejen příležitostí pro pachatele, jak kriminalitou, zejména v kyberprostoru, ohrožovat své oběti masivněji a dokonaleji, ale na druhé straně příležitostí i pro tu naši „stranu barikády“, jak kriminalitu odhalovat, zamezovat ji i o ni informovat cíleněji potencionální oběti, varovat je před nebezpečím, poskytnout či zprostředkovat potřebnou pomoc apod. A věříme, že jednou nám AI bude pomáhat potřebné informační kampaně a aktivity i tvořit (při vědomí nutnosti dbát na autorská práva, ochranu osobních dat atd.). Čili platí určitě podpora pro rozvoj a využívání technologií v oblasti prevence kriminality, ale při vědomí právních, bezpečnostních a etických mantinelů v této oblasti.“ 


5. Jaké inovativní kroky či iniciativy zavedl Váš odbor, aby účinně řešil nové druhy trestné činnosti jako např. kyberkriminalita?

„Mnohé už vyplývá z odpovědi na předchozí otázku k využívání technologií, případně ještě dřívější zmínku o inovativním přístup CPTED či security-by-design. Mimochodem, v rámci tohoto přístupu se také velmi dobře uplatňuje koncept Smart City postavený na efektivním využívání nových technologií a digitalizace.“

„Mezi inovativní projekty z poslední doby můžeme určitě počítat i projekt Mapy kriminality ke zpřístupňování dat o kriminalitě pro využití (nejen) v GIS (www.kriminalita.policie.cz), v rámci nějž jsou ve verzi pro obce a Policii ČR k využití (byť z velké části stále ještě ve vývoji) i predikce kriminality pro plánování hlídek PČR a městských/obecních policií. To obecně souvisí s velkým důrazem na práci s daty a jejich analýzu, v čemž mají nové technologie a inovace rovněž velké uplatnění.“

„Když se vrátím zpět k prevenci kybernetické kriminality, tak náš odbor je také gestorem nově navrhovaného nařízení v rámci EU, kterým se stanoví pravidla pro předcházení pohlavnímu zneužívání dětí a boj proti němu (nařízení CSA). V rámci něj jsou navrhována pravidla pro monitoring obsahu webu a dalších informačních komunikačních prostředků za účelem odhalování, oznamování, blokování a odstraňování materiálů obsahujících pohlavní zneužívání dětí i pro prevenci groomingu. Navrhuje rovněž zřídit Evropské centrum pro předcházení pohlavnímu zneužívání dětí a boj proti němu, které by vedle úkolů k implementaci nařízení mělo být centrem i pro preventivní aktivity napříč EU v oblasti pohlavního zneužívání dětí a sdílení dobré praxe.“

„Podobné nástroje se v rámci dobrovolných aktivit už pilotně objevily u některých velkých společností provozujících např. internetové vyhledávače, kdy např. ve spolupráci s pomáhajícími organizacemi na národní úrovni v dané oblasti umožňují detekovat nebezpečné nabídky směřující mj. k obchodování s lidmi, varují potencionální oběť a odkazují ji na pomáhající organizaci. Podobné služby už byly v ČR vyzkoušeny i v prevenci parafilií ve vztahu k pachatelům. Náš odbor se podílel také na vývoji moderních aplikací (domácí násilí, pátrání po pohřešovaných dětech, prevence vloupání ad.) či v rámci jednoho z podporovaných projektů na evropské asistenční a krizové linky 116 xxx je realizována služba chatbota vypomáhající s poskytováním potřebné pomoci a poradenství.“

„Obecně platí, že jsme inovacím v oblasti prevence kriminality velmi nakloněni a jsme připraveni spolupracovat s dalšími subjekty, které v této oblasti mají zajímavé plány a iniciativy. A samozřejmě osvědčené inovace pak šířit tak, aby jejich výhody mohlo čerpat co nejvíce preventistů v rámci celé republiky.“