Rozhovor s kpt. Mgr. Pavlem Truxou o prevenci kriminality v rámci Středočeského kraje

Dnešní rozhovor bude o oblasti prevence kriminality v rámci Středočeského kraje.

Je velmi zásadní mít na své straně odborníky, kteří se věnují prevenci a zajišťují bezpečnost ve všech aspektech. Mezi tyto odborníky patří také kpt. Mgr. Pavel Truxa (Krajské ředitelství policie Středočeského kraje), člověk s bohatými zkušenostmi v oblasti prevence a koordinace. Jako tiskový mluvčí a koordinátor prevence má na starosti zajišťovat tiskový servis s působností v kraji, spravovat bezpečnost na dálnicích a podílet se na preventivních tématech, která hrají klíčovou roli v oblasti veřejného pořádku. Rozhovor zpracovala manažerka prevence kriminality (Veronika Kučerová).

S výrazným zaměřením se na dopravní bezpečnost na dálnicích a silnicích kpt. Mgr. Pavel Truxa řeší nejen aktuální problémy, ale také se aktivně podílí na strategii pro dlouhodobé snížení rizikového chování a zvýšení povědomí řidičů o nebezpečích na silnicích.

Jeho angažovanost v prevenci sahá ovšem ještě dál. Preventivní témata, která se týkají veřejného zdraví, krizového řízení a ochrany majetku, jsou klíčovými složkami jeho práce. Jeho vícestranný přístup k prevenci a bezpečnosti zahrnuje spolupráci s různými subjekty.

V tomto rozhovoru se budeme blíže zabývat zejména situací ve Středočeském kraji. Práce kpt. Mgr. Pavla Truxy má hluboký dopad na bezpečnost a kvalitu života. Zmíněné preventivní aktivity směřují k ještě bezpečnější Středočeskému kraji.


1. Jaká jsou klíčová preventivní témata v současné době?

Aktuálně je největší bezpečnostní hrozbou a s ní spojený nárůst trestné činnosti v oblasti kybernetické kriminality. Denně se napříč celou republikou setkáváme s desítkami i stovkami případů, kdy byl poškozený podveden a okraden v prostředí kyberprostoru. Nejčastější jsou podvody přes falešné investice, falešné bankéře apod. a s nimi spojené instalace vzdálených přístupů do počítače.

Policie realizuje tři páteřní preventivní programy podle zaměření cílové skupiny a to:

➱ Tvoje cesta načisto

➱ Tvoje cesta v dopravě

➱ Tvoje cesta onlinem

Tvoje cesta načisto je zaměřena na drogovou problematiku a zacílena na žáky druhého stupně základních škol a studentů středních škol. Cílem tohoto programu je interaktivní formou vysvětlit trestněprávní odpovědnost v důsledku užívání návykových látek a posílit tak u dospívající mládeže právní vědomí. Zároveň informovat o rizicích závislostí a následcích, které si díky drogám mohou nést celý život.

Tvoje cesta v dopravě je zaměřena na prevenci v silničním provozu.

Tvoje cesta onlinem zaměřena na bezpečné chování v kyberprostoru. Je zároveň postavena na spolupráci PČR a ČSOB, kdy jak policisté, tak ambasadoři ČSOB přednášejí na školách dětem a seznamují je s riziky na internetu. Vytvořené jsou i metodiky a postupy pro žáky i rodiče.


2. Jaké iniciativy jste jako koordinátor prevence pro Středočeský kraj realizoval v oblasti řešení užívání návykových látek a závislostí?

„Vzhledem k tomu, že ve Středočeském kraji máme 13 územních odborů, máme i na každém územním odboru určené pracovníky prevence-preventisty, jejichž náplní práce je zajistit prevenci na všech úrovních. Nejčastěji se jedná o přednáškovou činnost, analýzu kriminality apod. Věnují se všem problematikám. Jednou z nich je i samozřejmě problematika návykových látek. Ta je již mnoho let zastoupena v preventivních přednáškách a seminářích, na kterých se podílejí právě tito preventisté.“ 

„Projekt, který se realizuje již mnoho let je projekt Revolution train. Tato multimediální mobilní vlaková souprava umožňuje zcela nové pojetí primární prevence pro vybrané cílové skupiny. Zaměřena je především na děti a mládež ve věku od 10 do 17 let, ale také na širokou veřejnost. Cílem projektu je formou interaktivního přístupu a prostřednictvím zapojení všech lidských smyslů maximálně zapůsobit na osobnost návštěvníka vlaku a efektivním způsobem tak ovlivnit jeho pohled na nelegální drogy i legální závislosti a inspirovat jej k pozitivním životním volbám. Návštěvníci postupně prochází vagóny vlakové soupravy, které jsou pro tyto účely uzpůsobeny do podoby multimediálních sálů. Zde se pak v několika rovinách odehrává příběh o příčinách, vývoji a důsledcích drogové závislosti. Návštěvníci protidrogového vlaku tímto příběhem procházejí a díky možnostem interaktivních technologií se aktivně stávají jeho účastníky. Filmový příběh se v daných okamžicích zastaví, filmové plátno je zvednuto a návštěvníci jsou vtaženi do děje, který se před nimi ve filmu odehrál. Poté následuje debata a pokračování příběhu. Prohlídkou vlaku projekt nekončí, následuje návazný program „To je zákon, kámo!“, který vznikl ve spolupráci s Národní protidrogovou centrálou SKPV PČR. Na návazném programu se podílí Policie České republiky.“

Dalším projektem je projekt Kam chceš dojít. Jedná se o projekt zaměřený na drogovou prevenci, který vytvořili policisté z Územního odboru Příbram a pracovníci Věznice Příbram. V roce 2021 zahájili pilotní projekt na šesti základních školách. Drogová kriminalita má vzestupnou tendenci, současně klesá věková hranice prvouživatelů psychotropních látek. Samotné zneužívání těchto látek je velmi často spjato s trestnou činností majetkového charakteru. Drogy jsou drahé, závislé osoby potřebují na jejich nákup denně až několik tisíc korun. Finanční prostředky velmi často získávají trestnou činností či prostitucí. Jak z praxe vyplývá, převážnou část krádeží páchají uživatelé drog. Ve věznicích jsou odsouzení průměrně z 80 % osoby závislé na drogách.

Projekt představuje netradiční formu prevence kriminality kombinující:

 přednáškovou činnost specialistů Policie ČR a Vězeňské služby, kteří cílovou skupinu žáků 8. a 9. tříd seznámí s druhy omamných a psychotropních látek objevujících se na Příbramsku, jejich možné mutace, se způsoby a aktuálními trendy nabízení těchto látek tzv. prvouživatelům, dále varují před riziky spojenými s nabízením, experimentováním či zneužíváním drog, informují o vztahu zneužívání drog k dalším druhům kriminality, o trestně-právních následcích a trestně-právní odpovědnosti, která vzniká 15. rokem života.

V rámci druhé přednášky se děti dozví o režimu ve věznicích, jaký je účel výkonu trestu, ale také, že se někteří lidé pokouší v balíčcích pašovat drogy za zdi věznic.

➥ zapojení vybraných odsouzených k sepsání dopisu, jehož obsahem je popsání jejich životní cesty vedoucí přes drogy až k výkonu trestu odnětí svobody, tato činnost souvisí s jejich procesem resocializace. Součástí dopisu je i zaujetí postoje odsouzeného ke spáchaným skutkům a možné „poselství“ pro čtenáře, včetně důležitosti osobní svobody,

➥ začlenění preventivního programu do hodin výchovy k občanství, kde děti s dopisy od odsouzených pracují. Jde o to, ukázat jim nejzazší dopad zneužívání drog, poučení se z chyb jiných,

➥ aktivní zapojení žáků ve formě vypracování otázek na odsouzeného, pracovníky policie nebo věznice,

➥ zodpovězení dotazů odsouzeným prostřednictvím předtočeného videa. Jedná se o bezpečné kontaktování cílové skupiny se skutečnými osobami, které byly odsouzeny za drogovou kriminalitu. V rámci projektu je respektována ochrana osobních údajů a zachována anonymita.

Projekt bude rozšiřován i do dalších měst ve Stč. kraji.


3. Dochází k nárůstu dopravních nehod ve Středočeském kraji? Připravují se nějaké nové kampaně zaměřené na zvýšení bezpečnosti dopravy?

Ze statistických údajů vyplývá, že v uplynulém roce došlo ve Středočeském kraji k 15 127 dopravním nehodám a při nich zemřelo 76 osob (o 4 méně než 2021). Do současné doby resp. za I. pololetí roku 2023 evidujeme již 7457nehod a 37 úmrtí. Na nepříznivý vývoj dopravní nehodovosti reagujeme častými dopravně bezpečnostními akcemi, které zaměřujeme na středočeské silnice i dálnice a zapojujeme do nich i nejmodernější technologie – drony. 

Zaměřujeme se ale i na mladé začínající řidiče s projektem Start driving. Ten je zaměřen na zdokonalovací přípravu nových řidičů ve věku 18–24 let. Efektivitu programu zvyšuje i to, že kurzů se mohou zúčastnit i rodiče mladých začínajících řidičů, učitelé autoškol i zkušební komisaři řidičů. Právě mladí začínající řidiči jsou jednou z nejrizikovějších skupin. 

Dalším projektem je projekt Kolama dolů, učme se přežít. Ten je zaměřen na motorkáře. Policisté s nimi nejprve bezpečně dojedou na stanovené místo (u nás polygon Dlouhá Lhota) a tam s nimi hovoří o rizicích na silnici. Nechybějí ani praktické ukázky.


4. Jaká opatření jste v kontextu Středočeského kraje přijali ke zvýšení povědomí v rámci kybernetické bezpečnosti?

„Z pohledu preventivní činnosti policie je hlavním opatřením přednášková činnost. Dále se problematice věnujeme i při prezentačních akcích, které pro veřejnost pořádáme a kde rozdáváme i různé materiály s preventivními radami. V neposlední řadě je to i mediální činnost, kdy zveřejňujeme konkrétní případy, ke kterým v našem kraji došlo, a upozorňujeme na konkrétní praktiky podvodníků a přidáváme k tomu i odkazy s preventivními radami.


5. A můžete uvést příklady úspěšných kampaní či programů, které se snaží efektivně podporovat informovanost v rámci kybernetické bezpečnosti?

➱ Nepindej – interaktivní vzdělávací www.kybertest.cz, který zábavnou formou seznámí veřejnost s nejčastějšími kybernetickými podvody a naučí ji, jak je rozpoznat a jak jim nenaletět.

➱ Nebuď labuť – preventivní kampaň proti investičním podvodům

➱ Say no – kampaň s názvem #SayNo! („ŘEKNI NE!“) varující před znepokojivým rychlým nárůstem počtu případů sexuálního nátlaku a vydírání dětí v online prostředí a upozorňuje zejména na nebezpečnost online komunikace.