Bezpečná cesta? Rozhovor s ředitelkou dopravní prevence – Mgr. Veronikou Vošickou Buráňovou
Doprava je jednou z oblastí, která se týká každého z nás. Vítejte u dnešního rozhovoru, který nám poukáže důležitost tzv. dopravní prevence, dnes se zaměříme na klíčovou roli, kterou prevence hraje v oblasti dopravy.
S nárůstem dopravních nehod vyvstává otázka bezpečnosti na silnicích a ve veřejné dopravě. A právě zde vstupuje do hry dopravní prevence jako klíčový nástroj pro minimalizaci rizik a zlepšení bezpečnosti všech účastníků na cestách.
Rozhovor poskytla koordinátorka dopravní prevence BESIP a ředitelka Centra dopravní prevence, z. s. – Veronika Vošická Buráňová. Rozhovor zpracovala manažerka prevence kriminality (Veronika Kučerová).
Cílem dnešního rozhovoru je lépe porozumět významu prevence v dopravě, jak může mít pozitivní vliv na snižování nehodovosti a zranitelnosti.
Dopravní prevence není pouze o dodržování pravidel a předpisů, ale také o investicích do inovací a technologií, které mohou snížit riziko nehod. Přestože je nemožné eliminovat všechna nebezpečí na cestách, prevence nám poskytuje nástroje k minimalizaci rizik a ochraně životů.
Zamyslíme se nad významem osvěty veřejnosti, včetně řidičů, cyklistů a chodců, a jak může vědomí o dopravní prevenci vést ke zlepšení chování účastníků na silnicích. A jak společně můžeme usilovat o bezpečnější a udržitelnější dopravní prostředí pro všechny.
1. Jak určujete priority a přidělujete zdroje na různé iniciativy nebo kampaně v oblasti prevence dopravy?
„Již několik let se držíme hlavního dokumentu, který v sobě nese jak zahraniční zkušenosti, ale zejména vývoj nehodovosti ve sledovaných skupinách rizikových účastníků. Tím dokumentem je dříve Národní a dnes už pouze v názvu jen Strategie BESIP, která aktuálně běží na roky 2021 až 2030. Ta si klade ambiciózní cíle z hlediska dopadů na účastníky silničního provozu směrem k tzv. vizi nula. Tedy situaci, kdy nám na silnicích nezemře v důsledku dopravní nehody žádný člověk. Tuto strategii doplňují tzv. akční plány, které se vyhodnocují průběžně. Dlouhodobě se zaměřujeme na ochranu chodců a cyklistů jako zranitelných účastníků, ochranu dětí v silničním provozu, cílí na mladé řidiče, ale řeší například i represivní stránku a jde ruku v ruce například se silničním dohledem, bodovým systémem, rehabilitacemi řidičů. V neposlední řadě se věnuje i odstraňování nehodových lokalit, ale i komplexnímu systému po-nehodové péče o účastníky.“
„Pak každý rok věnujeme pozornost různým tématům, která jsou z hlediska prevence nosná. V letošním roce je to komunikace bočního odstupu od cyklistů a vzájemného respektu, dále zrak řidičů, ale opravdu hodně se zaměřujeme na mladé řidiče ve formě komunikace filmu 13 minut, dále programu 13 cest, ale také speciálním programem pro střední školy s názvem Nultá hodina autoškoly.“
2. Jakou roli mohou hrát technologie při zvyšování bezpečnosti silničního provozu v České republice a jaké jsou nejslibnější inovace v této oblasti?
„Role techniky je v tomto odvětví zcela zásadní. Pokud se podíváme na příčiny nehod z hlediska četnosti, tak se 50 let nemění – pořád je to rychlost, nedání přednosti v jízdě, otáčení a předjíždění a také v posledních letech i nepozornost. Profil řidiče se nám moc nemění, je to pořád lidská bytost, jak po stránce nějaké kognice, tak po stránce i té biologické odolnosti na náraz. I na statistikách nehod vidíme, jak moc nám do bezpečnosti zasahuje konstrukce vozidel a jejich vybavenost novými elektronickými prvky. Můžeme se bavit o zavedení pásů, airbagů, systému ABS…, a dnes už o celé řadě systému, které kontrolují řidiče – jízdní pruhy, detekce únavy, adaptivní tempomaty, precrash systémy…. až do budoucna k nějaké autonomii vozidel. Další pozitivní vývoj je i například v automatizaci dopravy jako takové – dopravní značení, navigační systémy… má to samozřejmě i svůj negativní vliv – mobilní telefony, nevěnování se řízení.“
3. Jaké kampaně jsou v této oblasti nejúspěšnější? A na co je třeba nejvíce zacílit.
„Centrum dopravního výzkumu se této problematice věnovalo dokonce velmi intenzivně a hodnocení a efektivita kampaní na dopravní bezpečnost vydaly na celou publikaci. Pokud to hodnotím ze svého soukromého života, tak v lidech hodně rezonovala kampaň „nemyslíš – zaplatíš“, která vsadila na opravdu ty „real“ příběhy, krev, citlivá témata. Pak lidé vnímají tzv. BESIPky – výchovná videa před zprávami. Pokud to vezmu za dobu mého působení opravdu velmi kvituji příběhy z dokumentu 13 minut, kde se jedná o unikátní projekt a nám jako odborníkům to dává prostor pro debatu na přednáškách.“
4. Jaká nejdůležitější bezpečnostní opatření je třeba zavést, aby se snížil počet dopravních nehod v České republice, a jak je lze účinně prosazovat?
„Tak to je pomalu až filozofická otázka… Já si myslím, že je důležité pohlížet na bezpečnost v dopravě jako na systém, do kterého vstupuje opravdu celá řada oborů a oblastí v průběhu celého lidského života. Vlastně by se na to dala napsat celá esej. Osobně si myslím, že je důležité mít kvalitní systém přípravy a vzdělávání budoucích řidičů – jak v tom pozitivním smyslu z hlediska dopravní výchovy, tak pak ten kvalitní systém autoškolství – včetně dohledu na autoškolami a zkušebními komisaři. Včetně zkušební doby mladých řidičů „řidičák na zkoušku“. Zároveň podporuji jak viditelný dohled policie, tak i ten kamerový (radarový / průjezdový) v místech těžkých nehod. Osobně zastávám i aktualizaci bodového systému a jsem také velkým příznivcem tzv. rehabilitačních programů, které jsou nyní ve finální fázi před aplikací. Jsem pro, abychom měli stále nulovou toleranci alkoholu a stejně tak zastávám i rychlost na dálnici do 130 km/h.“
5. Jaký druh dopravních nehod je nejčastější v České republice a jaká jsou opatření?
„To vychází ze statistik policie ČR a díváme se na to dvojí optikou… z hlediska četnosti a z hlediska následků na životě…. tak teď nevím, jestli mám vypsat statistiky, ale obecně nejvíc nehod je v důsledku nesprávného způsobu jízdy a nejvíc fatálních nehod je v důsledku rychlosti.“
A na samý závěr našeho rozhovoru link: Nehody v ČR (cdv.cz)