Zranitelnost? Konference Ochrana měkkých cílů 2023, spolu s rozhovorem s doc. JUDr. Janem Kolouchem Ph.D.
Dnešní článek obsahuje shrnutí konference, která se konala v Praze s názvem Ochrana měkkých cílů 2023, dále bude uveden rozhovor s doc. JUDr. Janem Kolouchem Ph.D., který byl jedním z vystupujících speakerů, rozhovor si připravila manažerka prevence kriminality (Veronika Kučerová).
Konference Ochrana měkkých cílů 2023 představovala významnou událost. Tato již sedmá konference byla společně pořádána Komorou podniků komerční bezpečnosti, Českou pobočkou AFCEA a ČVUT FBMI.
Hlavním zaměřením konference byla problematika ochrany měkkých cílů, zahrnující široké spektrum témat jako kybernetická bezpečnost, fyzická ochrana, ochrana dat, bezpečnost infrastruktury a další. Účastníci měli příležitost seznámit se s nejnovějšími trendy, technologiemi a strategiemi v oblasti ochrany měkkých cílů a vyměnit si zkušenosti s předními odborníky v tomto odvětví.
Konference představila řečníky z bezpečnostního sektoru, akademické sféry a veřejného sektoru, kteří přinesli cenné a nové pohledy v této oblasti. Tato perfektně organizovaná akce poskytla účastníkům hodnotnou platformu pro sdílení informací. Účastníci získali komplexní přehled o současných výzvách, možnostech a nejlepších postupech v této oblasti. Konference tak přispěla k posílení povědomí o důležitosti a nutnosti ochrany měkkých cílů a podpořila její další rozvoj.
Podařilo se dosáhnout počtu 200 účastníků.
Na této konferenci se objevilo mnoho zajímavých tváří a bylo z čeho vybírat. Dovolila jsem si vyzpovídat jednoho z našich expertů na problematiku kybernetická a informační bezpečnost – doc. JUDr. Jan Kolouch Ph.D., se kterým jsem se zaměřila na problematiku sociálních sítí, užívání AI a vzdělávání v oblasti kybernetické bezpečnosti.
S kým jsem měla tu čest?
Doc. JUDr. Jan Kolouch Ph.D., je nedílnou součástí sdružení CESNET, dále přednáší na několika vysokých školách, kde je garantem předmětů, které se zaměřují na problematiku kybernetické kriminality a kybernetické bezpečnosti. Spolupracuje s několika organizacemi, včetně sdružení CZ.NIC a bezpečnostních týmů CERT/CSIRT.
Hlavním zaměřením jeho odborného zájmu je otázka uplatnitelnosti práva a odpovědnosti za nezákonné jednání v kyberprostoru. Doc. JUDr. Jan Kolouch Ph.D. se také aktivně podílí na dalších projektech a školeních v oblasti kyberbezpečnosti, boji proti kyberzločinu, jak na národní, tak mezinárodní úrovni.
„Přizpůsobit se digitální době je žádoucí.“
1. Jak vnímáte sociální sítě a jejich užívání zejména u mladistvých u nás?
„Sociální sítě jsou v současné době velmi populární a často využívaným komunikačním nástrojem. V České republice, a nejen u nás se sociální sítě staly důležitou součástí každodenního života. Nicméně, je důležité mít na paměti aspekty kyberbezpečnosti.“
„V Česku jsou sociální sítě široce využívány k sdílení osobních informací, fotografií a dalších citlivých údajů. To může představovat riziko, jelikož se útočníci mohou pokusit získat tyto informace a zneužít je. Užívání sociálních sítí je v dnešní době téměř nezbytností. Žijeme v digitálním světě a je zapotřebí se přizpůsobit. Právě proto je důležité, aby uživatelé sociálních sítí byli obezřetní při sdílení svých osobních údajů a informací s ostatními.“
2. Jak nahlížíte na situaci v oblasti vzdělávání se v kyberprostoru u nás?
„Vzdělávání se v oblasti kyberbezpečnosti považuji za nezbytně nutné. Existují vzdělávací programy, které se zaměřují na informování veřejnosti o rizicích v rámci kyberprostoru, osvětu o bezpečném chování online, ovšem z mého pohledu naprosto selhává vzdělávání rodičů a jejich samotný zájem o tuto problematiku. Jak se mohou děti „bezpečně“ pohybovat na sociálních sítích, když jejich rodiče neví a nemají nejmenší tušení, co to vlastně je. (Netvrdím, že všichni). Rodiče by měli se svými dětmi držet krok a umět si o tom se svými ratolestmi povídat.“
3. Jak je to s trendem tzv. video-obsahu na sociálních sítích?
„Stejně jako ve světě, i v Česku roste popularita videí na sociálních sítích. Lidé často sdílejí a sledují krátká videa, včetně „vtipných“ momentů, výzvových videí a dalšího obsahu. Platformy jako YouTube, Instagram a zejména TikTok jsou velmi oblíbené. Trendy se mění, a proto je zapotřebí sledovat je. Dnes jsou to roztomilá koťátka, zítra nebezpečná výzva.“
4. Myslíte si, že AI nahradí většinu zaměstnaní, které dnes vykonávají lidé?
„Nemyslím si, že nahradí lidský faktor, ovšem například v medicíně může pomoci při diagnózách a léčebných postupů, což vede ke zlepšení péče o pacienty. V oblasti průmyslu může umělá inteligence optimalizovat výrobní procesy, snižovat náklady a minimalizovat lidské chyby, v oblasti zpracování dat může AI převzít monotónní analýzy a výpočty, zatímco lidé se mohou zaměřit na interpretaci výsledků a rozhodování. Ale co přesně se bude dít, nemohu vědět.“
5. Jak vnímáte nástroj ChatGPT?
„Tento nástroj má velký potenciál, který je třeba využít. Je nutné zohlednit fakt, že se „učí“ od lidí, což považuji v některých případech za irelevantní. Využití se rozšiřuje do různých oblastí a nabízí nám možnosti. Přestože se objevují obavy o etiku a bezpečnost, věřím, že s odpovědným využitím a správnými regulačními opatřeními můžeme těmto otázkám čelit.“