Jak vytvořit efektivní systém prevence kriminality? Na to zná odpověď – JUDr. Tomáš Koníček
Na rozhovoru s názvem „Jak vytvořit efektivní systém prevence kriminality?“ se podílel JUDr. Tomáš Koníček, jenž je zkušeným a předním odborníkem v oblasti prevence kriminality. Prevence kriminality je zásadním aspektem udržování bezpečné společnosti a pro její účinnost je zapotřebí kombinace teoretických znalostí a praktických dovedností. Teorie sice poskytuje základ pro pochopení příčin, ovšem pro prevenci kriminality je zásadní praktické využití těchto znalostí. Tento článek připravila manažerka prevence kriminality Veronika Kučerová.
V tomto rozhovoru se můžete dočíst např.:
◾jak vytvořit efektivní systém prevence kriminality
◾asistenti prevence kriminality
◾tvorba bezpečnostních norem
Dále se tento expert podělil o své poznatky o významu praktických znalostí v prevenci kriminality a o tom, jak je lze uplatnit v různých prostředích pro vytvoření bezpečnějších komunit.
Úvodem k představení odborníka v oblasti prevence kriminality JUDr. Tomáš Koníček
Po celou dobu své profesní kariéry se věnuje prevenci kriminality, ochraně majetku i osob, zvládání krizových situací a ochraně zranitelných cílů v rámci bezpečnostních složek státu. Významně se podílel na spoluautorství národního programu Bezpečná lokalita, jehož cílem je vytvořit bezpečnější obce v celé zemi.
Kromě toho zastává váženou funkci předsedy technické normalizační komise č. 148. Jako odborník ve svém oboru je také spoluautorem norem v oblasti prevence kriminality v rámci CEN/TC 325, které jsou v oboru uznávané a respektované.
V tomto roce též nastoupil na pozici ředitele Mezinárodního bezpečnostního institutu (MBI). JUDr. Tomáš Koníček má v oblasti bezpečnosti přes 45 let praxe.
„Spojit teorii s praxí je dvojí cestou k úspěchu.“
1. Co je dle Vašeho odborného názoru stěžejní k efektivnímu fungování systému prevence kriminality?
„Celá oblast prevence kriminality by se měla zaměřovat na pomoc při řešení aktuálních bezpečnostních problémů v obcích a městech celé ČR. Prevence kriminality by měla být řízena a koordinována na úrovni ČR (je Republikový výbor pro prevenci kriminality viz link), krajů (jednotlivý krajští koordinátoři prevence kriminality (jedním z nich jste právě i Vy paní kolegyně Kučerová) a poté již vlastní obce a města. Neméně důležitou podmínkou je dostatečná výše finančních prostředků na různé granty a dotace. Základem všeho pak je předávání si dobré praxe a zejména umění komunikace.“
2. Pokud Vás mohu požádat, zda byste představil projekt „Asistent prevence kriminality“, který je součástí prevence kriminality?
„Bezpečnost a pocit bezpečí patří k základním potřebám každého z nás. Obce a města mají možnost se aktivně zapojit do preventivních projektů, které je možné realizovat za finančního přispění ze státních dotačních prostředků. Jedním, ze specifickým projektem zvyšujícím bezpečí nejen v sociálně vyloučených lokalitách (dále jen „SVL“), působícím preventivně proti extremismu a motivujícím samosprávy i občany k hledání pozitivních řešení problémů, je projekt Asistent prevence kriminality (dále jen „APK“), který od září roku 2009 úspěšně realizuje odbor prevence kriminality MV v celé ČR.“
„Asistent prevence kriminality je nejúspěšnějším a nejžádanějším projektem prevence kriminality v SVL, který má prokazatelně pozitivní výsledky a dopady na zvýšení veřejného pořádku a bezpečí v problémových lokalitách a na zaměstnanost dlouhodobě a obtížně zaměstnatelných osob včetně Romů. Jeho primárním cílem je snížení počtu spáchaných trestných činů a přestupků (obecně protiprávního jednání) v SVL, či lokalitě ohrožené sociálním vyloučením, zajištění vymahatelnosti práva, prevence sousedských sporů, bagatelní a latentní protiprávní činnosti, kterou Policie ČR a obecní policie v rámci SVL velmi obtížně řeší, a změna negativního pohledu majoritní společnosti na osoby sociálně vyloučené. Vybraný asistent je po základní profesní přípravě zaměstnán v rámci obecní policie obce a podílí se na zvýšení bezpečnosti, dodržování veřejného pořádku a prosazování základních bezpečnostních standardů nejen v SVL, ale v rámci celé obce.“
„Asistent je zaměstnancem samosprávy zařazeným v obecní policii ve smyslu zákona č. 553/1991 Sb., o obecní policii, ve znění pozdějších předpisů (není strážníkem ani čekatelem). Podílí se na prevenci kriminality v obci, přispívá k ochraně a bezpečnosti osob a majetku, předchází možnému protiprávnímu jednání svou přítomností a zejména svými komunikačními schopnostmi, vystupuje jako mediátor možných sousedských sporů, monitoruje dodržování čistoty veřejných prostranství, pomáhá ostatním občanům v SVL. Při své činnosti je asistent řízen konkrétním strážníkem v roli mentora, se kterým úzce spolupracuje. Na úspěšnosti projektu se podílí i jednotlivá pracoviště Policie ČR v příslušných lokalitách.“
„Konkrétní asistenty vybírá odborná komise, která je složena ze zástupců samosprávy, obecní policie, Policie ČR. Další asistenti pak působí v rámci ČR i z jiných zdrojů, než jsou prostředky zajišťované MV – např. z podpory úřadů práce – na základě dohody mezi MV a Generálním ředitelstvím Úřadu práce ČR.“
„Asistenti jsou financováni dále přímo z vlastních rozpočtů obcí či z evropských projektů v rámci ESF Operačního programu Zaměstnanost+. Odhadem tak může působit každý den v celé ČR cca 700 asistentů prevence kriminality.“
„Již od roku 2014 je uplatňována jednotná „Metodika výběru, přípravy a činnosti asistenta prevence kriminality“, která je stále metodologickým základem činnosti všech asistentů dotovaných z jakýchkoliv finančních prostředků.“
3. Jakožto spoluautor zajímavého manuálu s názvem „Asistent prevence kriminality: Metodika výběru, přípravy a činnosti“ mi můžete říci více o tom, zda od jeho vydání došlo k nějakým významným změnám v praxi?
„Musím říci, a to mne velmi těší, že naše metodické materiály jsou prakticky stále platné po celou dobu více jak 15 době existence projektu.“
4. Mohl byste blíže popsat proces výběru, školení a definování náplně práce APK? A jak vnímáte přínos tohoto projektu Vy osobně?
„Základem je stále stejné ukotvení pozic APK. Jsou zaměstnanci obce a dále obecní policie. Obecná doporučení v jednotlivých metodických materiálů na podporu projektu jsou dostatečně široká, aby se v nich každá realizující obec mohla najít. Základem činnosti APK zůstává však všude zaměření na bezpečnost, dodržování standardů na veřejném prostranství, zvyšování pocitu bezpečí a zlepšování mezilidských vztahů. Přínos projektu se ukázal v nedávné době, kdy APK hodně pomáhali Ukrajincům při adaptaci na naše podmínky. Jde o jasný, srozumitelný a dobře uchopitelný preventivní projekt, což mne jako jednoho z „duchovních otců“ stále velmi těší.“
5. Stál jste u zrodu tvorby bezpečnostních standardů. Můžete poskytnout stručný přehled o svém zapojení v tomto procesu a samotném přínosu těchto standardů?
„Bezpečnostní standardy, stejně jako jiné standardy pro další oblasti našeho života, jsou velice důležité. Jde např. o normy prevence kriminality při výstavbě budov, problematiku bezpečných škol a školských zařízení, metodiku pro plánování, výstavbu a realizaci městských kamerových dohlížecích systémů či o další úspěšný projekt, u kterého jsem stál na počátku, domovník – preventista. Ale o nich někdy příště!“
„Děkuji paní Kučerové za velmi profesionální přístup k vedení a zpracování našeho rozhovoru!“