Jeden ze tří vyznamenaných v ČR. Představuje se Mgr. Michal Strieborný, ředitel Městské policie Kladno

Rozhovor s npor. Mgr. Michalem Strieborným, ředitelem Městské policie Kladno. V tomto rozhovoru budou zmíněny zajímavé informace v oblasti prevence kriminality v Kladně (projekty a vybrané aktivity města). Samotný rozhovor si připravila manažerka prevence kriminality Veronika Kučerová.

1.    Kladno je velmi aktivním městem v oblasti prevence kriminality, které se výrazně zapojuje do této oblasti, mohl byste uvést pár Vašich projektů a několik slov k nim? 

„Základním a nejdůležitějším kritériem jakékoliv práce, je mít dostatečný počet sil a prostředků. Čili mít dostatečný, v nejideálnějším případě mít plný tabulkový stav pracovníků. Protože když nemám dostatečný počet pracovníků pro základní výkon práce, tak není prostor a čas na nadstavbovou práci, do které prevence kriminality patří. Tyto dvě věci jdou ruku v ruce. Jestliže mám dostatečně množství pracovníků, kteří jsou navíc kvalitně zaplaceni, mají kvalitní zázemí apod., tak se jednodušeji realizují další projekty, které souvisí se spokojeným životem občanů v dané obci. Následně se to pak promítá do tak důležitého a těžce uchopitelného tzv. pocitu bezpečí.“

„Nejzákladnější prevencí kriminality, navíc následně nejlevnější, je fyzická přítomnost strážníků v ulicích města. Navíc jsou-li hlídky motorizované mají rychlou reakci na jakékoliv oznámení. Např. u nás v Kladně veřejně deklaruji, že hlídky musí na místo oznámení (závažnější oznámení jako krádeže, rušení nočního klidu, sousedské spory, rvačky atd.), dorazit do 3 minut! Odlehlejší městské části pak mají dojezdovou vzdálenost o něco delší, ale jsou to řádově minuty. Občané obce prostě musí vědět a mít osobní zkušenosti, že v případě, že potřebují pomoc, té se jim okamžitě dostane. Tak se buduje vzájemná důvěra a občané ví, že pomoc je jim kdykoliv k dispozici. Navíc je velmi důležité, aby byla pokryta i tzv. hluchá místa dne. Jsou to časové úseky dne, kdy bezpečnostní sbory střídají hlídky. Ráno a večer. Především večer to jsou zároveň jedny z nejvytíženějších částí dne. Lidé se vracejí z práce domů, děti se vracejí z mimoškolních aktivit, začínají kulturní a společenské akce atd. Zároveň ale dochází i k určité nervozitě, tenzi apod. a nezřídka se stává, že občané žádají o vyřešení problému. Není nic trapnějšího, když se občan, který celý den pracuje dozví, že se hlídky (ať již Policie ČR, nebo obecních policií) právě střídají a jakmile se vystřídají, tak tam někdo přijede. Frustrace takového občana je dost velká. Proto jsem rozhodl, že u nás je jedna hlídka tzv. překlenovací. Nastupuje k výkonu práce až v 09.00 hod. nebo 10.00 hod. a výkon práce má do 21.00 hod. nebo do 22.00 hod. Tím je k dispozici minimálně jedna hlídka na řešení oznámení v tyto kritické hodiny. Samozřejmě pak o kritické dny (Advent, Velikonoce, víkendy apod.), máme takto postaveny hlídky dvě. V podstatě toto nic nestojí a je to velmi účinné a občané toto vnímají. Navíc tyto hlídky nemusí čekat někde ve vozidle nebo na ulici na nějaké oznámení, ale mohou být veleny do problémových míst spojené právě s tímto časovým úsekem dne. Pro zajímavost uvedu např. prodejnu Kaufland, kde ve večerních hodinách dochází ke zlevnění rychle kazícího se zboží (pečiva, nakrájené salámy, saláty atd.), docházelo ke strkanicím a rozepřím mezi zákazníky. Jakmile jsme ale vyslyšeli stesky obyvatel města na tento nešvar, a na místě je přítomna hlídka, došlo ke zklidnění situace. Obdobně je to i u jiných řetězců.“

„Najednou máte projekt prevence kriminality, neskutečně zvyšujete svou prestiž a nic vás to nestojí.“

„Z mého pohledu, a to i jako bývalého policisty, je to též projekt Mapy kriminality (včetně navazujícího projektu Mapy budoucnosti II). Každá obec může mít aktuální přehled o bezpečnosti na svém území. Kladno bylo historicky součástí obou těchto projektů. Zvláště za působení plk. Mgr. Jiřího Fejfara na Územním odboru policie Kladno byl kladen velký důraz na plánování činnosti hlídek policie do tzv. rizikových zón. Následně navazující projekt Mapy budoucnosti II byl stavěn na tzv. predikci, tj. předvídání. Město Kladno se pak zapojilo i do tohoto projektu a od loňského roku poskytuje Městská policie Kladno data k řešeným přestupkům na území obce, které se pak extrahují do těchto map. Občané města Kladna tak mají přesný přehled, co se děje v jejich městech. Mají veškeré údaje jak od Policie ČR, tak od Městské policie Kladno. Samozřejmě, že data jsou anonymizovaná tak, aby nemohlo dojít k sekundární viktimizaci apod.“

„Dalším projektem je modernizace a rozvoj městského kamerového systému. Postupně budujeme kamerové body i v odlehlejších částech města. Tím dochází opět ke zvyšování pocitu bezpečí občanů.“

„Ruku v ruce s rozšiřováním a modernizací městského kamerového systému je pak zapojení umělé inteligence až do vybudování tzv. Smart City (chytré město). Umělá inteligence v návaznosti na kvalitní kamerový dohlížecí systém může převzít dohled nad veřejným prostorem (umí hlídat veřejný prostor, ležení na lavičkách, zákaz vjezdu vozidel nebo vymezený druh vozidel, dokonce se dá naučit i na hlídání veřejného prostoru před nezodpovědnými pejskaři, kteří neuklidí exkrementy po svých mazlíčcích). Zde se otevírá velké pole působnosti. Navíc se tím pak šetří živá síla fyzických osob, které mohou být skutečně tam, kde je třeba.“

„Velmi se nám osvědčilo a mezi obyvateli je značný zájem o FOZM – neboli forenzní značení kol. Máme velmi úzkou spolupráci s Policií ČR a občané města tento projekt velmi chválí a vyžadují ho.“

„Samozřejmě jsme velmi aktivní v preventivní práci ve školách a se seniory. To jsou ohrožené skupiny obyvatel. Do prevence zahrnuji i vystrojení a výcvik strážníků. V současné době jsou všichni strážníci ve výkonu práce vybaveni nosičem balistických plátů. Strážníci tak vypadají velmi profesionálně a část výstroje mají zavěšenou na těchto nosičích. Takže mají volné ruce a mohou se více věnovat své činnosti. Příští týden budou dovybaveni balistickými pláty. Takže budou chráněni před střelnými zbraněmi. Co se týče výcviku strážníků, tak každý strážník, pokud je ve službě, musí daný den projít posilovnou nebo tatami. Zvyšují tak svou fyzickou připravenost, což se projevuje na jejich sebevědomí, ochotě pomáhat a nevyhýbat se případným konfliktům. V letošním roce máme navíc externě nasmlouvaný výcvik s lektorem Mgr. Tomášem Peleškou. Do loňského roku policistou, který má více jak 1500 úředních záznamů o použití donucovacích prostředků. Navíc je to zápasník v Oktagonu, takže přenáší to nejlepší, co se naučil. Máme tedy individuální výcvik tohoto lektora pro každou směnu v každém lichém měsíci v roce.“

„V letošním roce budeme realizovat i protidrogový program Revolution Train Tour 2023. Vzhledem k velkému počtu základních škol budeme hostit tento vlak 3 dny. Osobně se velmi těším na tuto akci.“

„Takto bych mohl pokračovat velmi dlouho. Mým snem by pak bylo naprosto skloubit umělou inteligenci s projektem Smart City + fyzický výkon strážníků. A pokusit se rozhýbat možnost využití přenosu dat z bezpečnostních kamer pomocí 5G. Tím bych mohl kamery umístit i mimo optickou síť. Navíc by se snížily náklady na zbudování nových kamerových bodů, v důsledku čehož bych jich mohl zbudovat více. A samozřejmě by došlo i k poklesu nákladů na přenos těchto dat.“


2.  V návaznosti na předchozí otázku, jaký projekt Vám přijde v oblasti prevence kriminality nejefektivnější a proč?

„Prevenci kriminality nelze oddělovat. Teď budu poněkud cynický, ale občany tak nějak moc nezajímá finanční kriminalita, kriminality bílých límečků, ale palčivě vnímají dennodenní problémy čili tzv. bagatelní kriminalitu, včetně přestupkového jednání. To pak úzce souvisí s oním proklamovaným pocitem bezpečí. Takže všechny víše uvedené projekty musí jít ruku v ruce a vzájemně se doplňovat.“

„K prvnímu roku ve své funkci jsem pro týdeník Kamelot uvedl, že se nám podařilo změnit vnímání občanů města z pohledu na strážníka jako tzv. rohlíkového šerifa na naprosto profesionálního strážce zákona, který jim je navíc kdykoliv k dispozici 24/7/365 navíc do 3 minut kdykoliv po městě.“


3.    Co byste jako město nejvíce potřebovali v této problematice?

„Včera jsem měl poslední výběrové řízení na poslední 2 volné pozice strážníka. Na tyto dvě pozice jsem měl 5 zájemců. Prestiž strážníka v Kladně je velmi vysoká, což dokazuje právě i zájem o tuto práci. Nemáme tedy personální problémy. Díky zájmu vedení města Kladna nemáme ani problémy s výstrojí a výzbrojí, nemáme tedy problém s rozšiřováním městského kamerového systému.“

„V čem jsme limitováni to je právě přenos dat z kamer. Chtěl bych vybudovat kamerové body ve více sídlištích, bohužel tam není položena optická síť. V současné době jsme ve velmi úzkém kontaktu se specializovanými odbory magistrátu, abychom věděli, kde bude jaká výstavba a abychom nechali položit tzv. chráničky pro optické kabely, ale ne všude se dostaneme.“

„Určitou cestou je využití přenosu dat pomocí mobilních operátorů, tam ale zatím platíme nehorázné části v řádech desetitisíců za jeden kamerový bod. Přičemž by však šlo využít přenosu dat pomocí 5G technologie a sítí. V současné době je pilotní projekt na tento přenos, kterého se účastní 5 měst. Doufám, že projekt bude brzy vyhodnocen jako velmi přínosný a budeme se moct připojit, abychom mohli využívat tohoto přenosu. Pak nebudeme limitování optickou sítí a budeme moct budovat dle bezpečnostních potřeb obyvatel, Policie ČR a onoho pocitu bezpečí.“


4.    V čem spatřujete silné stránky města Kladna v prevenci kriminality?

„Ve velkém zájmu pana primátora o práci městské policie, o vnímání potřeb obyvatel, o pocitu bezpečí. O velmi silném zapojení obyvatel města do veřejného života (občané prostřednictvím několika platforem sdělují vůči magistrátu své náměty, požadavky, upozornění apod.), tím pracovníci magistrátu, mezi které městská policie patří, mohou pružně reagovat na jednotlivá hlášení, upozornění apod. A v neposlední řadě i na odpovědných pracovnících magistrátu, kteří tyto projekty připravují nebo realizovali (z dlouhého seznamu např. Zuzana Bělohradská, Mgr. et Mgr. Petra Černá, Bc. Per Jorg MBA, Jan Mašek a další).“


5.    Jak vnímáte vývoj této oblasti u Vás?

„Velmi dobře. (-: A pokud se mi podaří nějak realizovat připojení kamer pomocí 5G sítí tak to bude prostě wau. (-:“

Jeden z citátů Bertranda Russella: „Ti, kdo žijí ušlechtile, se nemusí bát, že by žili nadarmo, i kdyby celý život zůstali bez povšimnutí. Z jejich života cosi vyzařuje – jakési světlo, které osvětluje cestu jejich známým a přátelům a dost možná na dlouhé budoucí věky.


6.    Získal jste vyznamenání a cenu za pomoc oběti trestného činu, můžete to více rozvést, prosím?

„Jestliže žijete takto svůj život, pak nečekáte na nějaká uznání nebo odměny, je to prostě součástí Vašeho života. Každý lidský život je jedinečný a má nesmírnou hodnotu. Jestliže toto žijete, tak pak stejně i pracujete. Děláte věci tak, jak mají být a děláte je naplno. Já byl 27 let policistou. Od roku 2010 jsem byl vedoucím obvodních oddělení policie ČR. Mnou řízené obvodní oddělení se vždy vyznačovalo značnou důsledností k oznámením občanů. Raději jsme dělali více, než abychom něco zanedbali. Nikdy člověk neví, jakým rozhodnutím ovlivní život druhých a někdy až do konce života. Nikdy jsme nikomu neřekli, že oznámení nemá smysl nebo že je to slabé atd. Za ta léta se vstřícnost OOP Kladno dostalo do určitého širšího povědomí občanů města Kladna, ale i širšího okolí. Takže se opravdu velmi často stávalo, že k nám na oddělení chodili činit oznámení občané nejen z celého Kladna, ale i z přilehlých vesnic, byť jsme pro prověřování nebyli místně příslušní. Kolikrát se policistům dostalo odpovědi na otázku, proč nešli na konkrétní obvodní oddělení, ale k nám – „O vás je známo, že tu všechno naberete a lidi vyslechnete“. Je to pak i určitý morální závazek. (-:“

„Co se týče toho ocenění, jednou se k nám dostavila na oddělení doslova zničená žena, cizinka s malým dítětem (dcerkou). Na dozorčí službě řekla, že má dlouholeté problémy a je již zoufalá a nikdo jí není ochoten pomoci. Řekla, že naše obvodní oddělení je její poslední možností, že jí to poradila její kamarádka, aby zašla na toto konkrétní oddělení, kde se jí budeme věnovat, že její příběh nebudeme bagatelizovat atd. Vzhledem k tomu, že jsem byl zároveň i koordinátorem v oblasti domácího násilí. Domácímu násilí jsem se aktivně věnoval, kdy jsem byl o tomto případu okamžitě dozorčí službou informován. Osobně jsem pak nejdříve promluvil s danou ženou. Zjistil její příběh a rozhodl o dalším postupu. Žena měla velmi těžkou pozici, byla cizinka za manžela měla též cizince. Navíc to soužití bylo o to komplikovanější, že ona měla jiné občanství a manžel měl též jiné občanství, navíc byla silně věřící. Ženě jsem vysvětlil, že my jí pomůžeme, že tady je správně. Vzhledem k její zranitelnosti jsem určil, že jí bude vyslýchat jedna z kolegyň a já budu kontrolovat výslech on-line v informačním systému v němž PČR pracuje. Tento výslech trval 11 hodin! Přes to, že jsme nebyli místně příslušní, jsme po domluvě s oním místním oddělením, provedli vykázání násilné osoby z bytu. Rozjel se kolotoč. Ihned jsem volal vedoucí Intervenčního centra Kladno, kde jsme se domlouvali, že toto je naprosto ojedinělý případ, kdy je potřeba pomoci ihned, takže hned ráno s paní jednaly pracovnice Intervenčního centra. Později jsem se dozvěděl, že daná žena byla natolik zoufalá, že jí nebyl schopný nikdo pomoc (když při jednotlivých předchozích útocích volala hlídky policie ČR, tak ty sice věc zaevidovaly jako přestupky, ale nikdy neprovedly oddělení této osoby z dosahu násilné osoby, nikdy se nezajímaly o možnosti vykázání, případně týrání atd.), že stála již na Sítenském mostě (největší most v Kladně), z něhož chtěla skočit a ukončit svůj život. V jejím zoufalství jí pomohla její kamarádka, která byla seznámena s danou situací a ta jí řekla, aby neblbla, aby zašla na naše obvodní oddělení, že tam jí pomůžeme, že se to po Kladně říká a toto oddělení má takovouto pověst. S ohledem na uplynulý čas si nevzpomínám, zda padalo i moje jméno. Já minulost, ať dobrou nebo zlou moc neřeším. Minulost byla a již jí nezměním, tak proč se s ní zabývat. Té ženě jsme opravdu pomohli. Zhruba za měsíc se k nám dostavila na oddělení a chtěla jen opravdově lidsky poděkovat. To již ale byla naprosto jiná žena, to, co měla v očích, jsou ty věci, které nelze vyjádřit. Tenkrát mi řekla, že kdybychom jí nepomohli, tak cestou zpět domů by z toho mostu skočila.“

„Svojí prací, za kterou jsme placeni, jsme zachránili lidský život. Ale díky této pomoci se z ženy stal naprosto jiný člověk. Intervenční centrum jí pomohlo sehnat práci, bydlení. Ale důležité je, že lidská bytost se znovu cítila jako rovnocenný člověk.“

Já jsem toto nikde neventiloval. Byla to moje práce. Navíc v oblasti domácího násilí jsem měl rozsáhlé znalosti a nebál jsem se do toho jít. O to víc mě pak za několik let překvapil dopis – pozvánka na slavnostní udílení medaile cti náměstka policejního prezidenta pro pořádkovou policii, kde jsem byl vyznamenán medailí cti za bezprecedentní práci v oblasti domácího násilí. Byli jsme jen 3 policisté z celé ČR kdo byl takto oceněn a byli jsme první. To je velmi milá a pro mě osobně ceněná medaile. Nakonec jsem se dozvěděl, že mě ani nenominoval můj zaměstnavatel, tedy Policie ČR, ale ředitelka Intervenčního centra Kladna Mgr. Petra Cinková, která tento příběh sdílela.“

„Takže nikdo z nás opravdu nikdy neví, jaký konkrétní skutek může mít dalekosáhlý dosah na život druhých lidí.“